ARCHITEKTURA

Dom między skałami. Nowy projekt od Marcina Tomaszewskiego z REFORM

Dom między skałami to kolejny projekt z pracowni Reform Architekt, który mamy przyjemność opisywać. Projekty wpisane w otoczenie, realizowane z poszanowaniem do tego, co natura stworzyła to już nie są puste frazesy a fakt. Zwłaszcza jeśli to natura jest głównym źródłem inspiracji. Dla architekta Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt sytuacja zastana na miejscu była najlepszym impulsem do powstania wyjątkowego projektu domu – RE: ON THE ROCK HOUSE. Wiele budynków, wiele brył. Niby samodzielnie istniejące, a jednak ze sobą połączone. 

Natura, dzikość. Skała
Projektowanie to proces przede wszystkim świadomy. Świadomy możliwości, ale i ograniczeń. Architekt Marcin Tomaszewski po raz kolejny zaskoczył projektem, który jest nieoczywisty, trudny do okiełznania. Jest dziki. Tak jak potrafi być natura. 

„Mówienie o tym, że zaczynam projektowanie od zobaczenia terenu – jest oczywistością. To jest kluczowy etap projektowania. W swojej pracy podchodzę do tego, co stworzyła natura z ogromnym szacunkiem. To dom ma się wpasować w otoczenie, a nie na odwrót. Nie wycinam, nie przesadzam” mówi architekt Marcin Tomaszewski z REFORM Architekt. „W RE: ON THE ROCK HOUSE było podobnie, mimo że zostałem uprzedzony o tym, że jest to teren leśny, na którym znajdują się duże głazy. Usunięcie ich byłoby wielkim błędem. Nie chciałem tego. Chciałem zachować tę dzikość natury. Nie ingerujmy, nie niszczmy. Wykorzystajmy potencjał – to był mój zamysł od samego początku” – dodaje Tomaszewski.

Ta skała między budynkami została potraktowana przez architekta jak materiał będący kluczowym elementem do stworzenia całego projektu. Dziś ten dom wygląda tak, jakby od początku te skały miały tam być – w tym konkretnym miejscu. Daje to efekt wielu brył poprzedzielanych wielkimi głazami. Stąd nieoficjalna nazwa: dom między skałami

Wiele brył, wiele budynków. Jeden dom
RE: ON THE ROCK HOUSE to dom tak nieoczywisty, jak wizje Tomaszewskiego. Coś, co pozornie wydaje się chaosem – pojedyncze budynki, które są poprzedzielane skałami/ ponadkładane na skały, w zamyśle architekta jest niezwykle poukładanym i spójnym budynkiem. 

Nie można odmówić Tomaszewskiemu – wizjonerstwa. Mógł stworzyć prostą bryłę, mógł też pozbyć się głazów. W zamian za to powstał dom, który nie jest w jednym stylu – z takim zamysłem go tworzył.

„To jest budynek, który składa się z wielu brył, wielu budynków, niby samodzielnie istniejących, ale tak naprawdę w środku wzajemnie połączonych. Pojedyncze budynki, niczym boksy – dają wrażenie zupełnie osobnych elementów. Uspokojeniem całej bryły jest widok od tyłu – niby ciągłość linii zabudowy jest – ale jeden fragment jest wysunięty, inny jest niższy – parterowy, a jeszcze inny wyższy” mówi Marcin Tomaszewski.

Marcin Tomaszewski w swoich projektach zmusza odbiorców do analizy, obserwacji i wyłapywania niuansów. Dzięki temu nie można obok jego projektów domów przejść obojętnie. Wiedzą o tym inwestorzy, zwłaszcza ci, którzy chcą mieszkać w wyjątkowym domu, „szytym na miarę”, a nie wyciętym z katalogu.

Dom RE: ON THE ROCK HOUSE o  powierzchni 650 m² to kolejny projekt pracowni REFORM Architekt, który jest najlepszą definicją „wyjątkowości” – drugi taki na pewno nie powstanie.

________________

REFORM Architekt to pracownia architektoniczna, założona w 2010 roku przez architekta i dyrektora kreatywnego Marcina Tomaszewskiego. Do dzisiaj biuro zrealizowało ponad setki projektów, zarówno indywidualnych, jak i komercyjnych. Biuro projektowe specjalizuje się w projektowaniu budynków oraz wnętrz.  Ponadto stanowią silne wsparcie projektowe dla inwestycji komercyjnych. Obecnie zespół tworzy dwunastu specjalistów z zakresu projektowania budynków oraz wnętrz. REFORM Architekt jest laureatem wielu prestiżowych konkursów m.in. European Property Awards Architecture, Iconic Award. www.reformarchitekt.pl

Więcej projektów i realizacji od Refom Architekt znajdziecie TUTAJ: 
Joshua Tree House. Dom pod Łodzią od pracowni REFORM 
REFORM ARCHITEKT podwójnie nagrodzony w konkursie European Property Awards 2020-2021!
– Dom na planie trapezu. Oto TRIANGLE HOUSE projektu REFORM Architekt
Największy salon motocyklowy w Europie projektu REFORM Architekt
Zbudowali go nad jeziorem. Dom od pracowni REFORM Marcina Tomaszewskiego
Rewitalizacja starej stróżówki w Łodzi. Powstanie tu butikowy biurowiec! 
Dom wbity w teren. Zaprojektował go Marcin Tomaszewski! 
Nowoczesne żelazko w Łodzi. Nowy apartamentowiec nieopodal Piotrkowskiej! 
Domek typu Brda w nowoczesnym stylu. Zaprojektował go Marcin Tomaszewski
Przebudowa willi z kolumnami. Architekt zmienił ją w nowoczesny dom
Długi dom w Łodzi. Architekt zaprojektował go tak, by uniknąć wycinki drzew
Nowoczesny dom w Beskidach. Oto RE: BIAS House od Marcina Tomaszewskiego

Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Ciekawostki

źródło: https://reformarchitekt.pl

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej