Ememem. Artysta uzupełnia dziury w chodnikach ceramicznymi mozaikami.

Ememem to pseudonim francuskiego artysty pochodzącego z Lyonu. Aby sformalizować swój styl i stosowaną technikę wymyślił termin “flacking”, od francuskiego słowa “flaque”(kałuża). Obecnie termin  “flacking” jest powszechnie używany do określenia tej nowej dziedziny “sztuki naprawiania dziur”. Efekt? Naszym zdaniem genialny. Szpecące dziury w chodnikach, czy jezdniach zmieniają się w pełne kolorów ceramiczne dzieła sztuki. 

Celem artysty jest upiększanie otaczającej go przestrzeni, w której żyjemy codziennie. Jak sam o sobie mówi, jego sztuka zrodziła się w 2006 roku, gdy spacerując po Lyonie postanowił uzupełnić braki w jezdni zasypując ją leżącymi nieopodal kamykami. Krótko po tym zaplombował kolejną dziurę w jezdni, wykorzystując do tego stłuczone talerze. Tak, krok po kroku rodziły się kolejne pomysły na wypełnienia tych “miejskich dziur”. Obecnie tworzy podczas imprez artystycznych lub pod przykrywką, świetle księżyca, bowiem lubi tajemniczość kryjącą się za jego dziełami.


Warto dodać, że w Ememem nie jest jedynym artystą korzystającym z tej techniki. Niejednokrotnie pisaliśmy o pracach polskiej artystki NeSpoon. Polka ozdobiła swoimi pracami wiele miast w Polsce i Europie. Przeczytacie o niej tutaj:

źródło: https://www.ememem-flacking.net/homeenglishversion / https://www.instagram.com/ememem.flacking/ 
zdjęcia: https://www.ememem-flacking.net

Czytaj też: Francja | Ciekawostki | Kultura | Sztuka | Ceramika