Fabryka Wigencja PRZED remontem/ fot. S. Brajter / UML Łódź

Fabryka Wigencja w Łodzi zostanie wyremontowana! Co w niej powstanie?

Fabryka Wigencja w Łodzi to kolejny przemysłowy obiekt, który zostanie wyremontowany! Remont zabudowań dawnej fabryki „Wigencja” przy ul. Sienkiewicza 75/77 jest jednym z najdroższych w programie łódzkiej rewitalizacji – jego budżet przekracza 42 mln zł. W dawnej fabryce powstanie scena główna Teatru Pinokio oraz centrum sztuki dla dzieci i młodzieży.

W pofabrycznym kompleksie Maurycego Wohlmana i Adolfa Goldmana z 1922 r. sąsiadującym bezpośrednio z Off Piotrkowska Center, w przebudowanym budynku dawnej tkalni z charakterystycznym szedowym dachem, powstanie główna scena Teatru Pinokio, który przeniesie się tam po zakończeniu remontu (scena musi wyprowadzić się z gmachu przy ul. Kopernika, ponieważ upomniał się o nią spadkobierca nieruchomości).

Nowa Fabryka Wigencja w Łodzi ma być jednym z najnowocześniejszych teatrów w Łodzi – z dwiema scenami i całym niezbędnym zapleczem produkcyjnym. Gruntownie wyremontowany gmach przędzalni pomieści małą scenę, a w pozostałej części zostanie przekształcony w centrum sztuki dla dzieci i młodzieży, mającym być ośrodkiem edukacji artystycznej. Powstanie także księgarnia, biblioteka oraz rodzinny lokal gastronomiczny.

Projekt obejmuje również przestrzeń wokół budynków. Wzdłuż nich powstanie przebicie kwartału, które przechodząc przez teren „Wigencji” połączy ul. Sienkiewicza z Off Piotrkowska Center. Będzie ciągiem pieszo-jezdnym (pełniącym funkcję drogi pożarowej) z uspokojonym ruchem pojazdów. W zaniedbanym ogrodzie wokół fabryki istniejącą zieleń uzupełnią nowe nasadzenia – ponad 20 drzew oraz krzewy, byliny i trawy, które zajmą łącznie powierzchnię ponad 700 mkw. Wykonawca ma tylko 18 miesięcy na realizację ambitnego projektu. Teatr ma zacząć funkcjonować jesienią 2023 r.

Łódź może pochwalić się szeroko zakrojonymi działaniami związanymi z rewitalizacją ścisłego centrum miasta. Przypominamy ostatnie artykuły dotyczące rewitalizacji w Łodzi:
– Księży Młyn w Łodzi pięknieje. Kolejna famuła już po remoncie 
– Na remont czekała 34 lata. Zniszczona kamienica w Łodzi odzyskuje blask! 
– Zdewastowana kamienica w Łodzi została oczyszczona! [PRZED i PO] 
– Dziki parking zmienił się park kieszonkowy. Tak to robią w Łodzi! 
– W centrum Łodzi zbudują ażurową kamienicę. Jedyną taką w Polsce 

Czytaj też: Łódź | Kamienica | Renowacja  | whiteMAD na Instagramie

 

źródło: https://uml.lodz.pl