Ich kształt przypomina ociosane sześciany. Kameralne osiedle zbudowane zostało w 2023 r. w niewielkim Kruszynie pod Bolesławcem. Za jego projekt odpowiadają Krzysztof Grześków, Łukasz Korczyński i Anna Kosecka.
Architekci nie chcieli powielać schematów domów jednorodzinnych, które powstają w ramach realizacji deweloperskich inwestycji. Nowe, kameralne osiedle składa się z zaledwie trzech domów. Wszystkie wyglądają tak samo. Ich dynamiczna forma nie była dziełem przypadku, architekci chcieli, żeby dobrze wyglądały w dość trudnym otoczeniu.
Bezpośrednie sąsiedztwo budynków cechuje chaos urbanistyczny i średniej jakości architektura. Ogromnym atutem miejsca jest jednak piękna natura. Chcąc wykadrować widoki na wybrane miejsca architekci postanowili nie budować osiedla „od linijki”, ale osadzić domy pod różnym kątem. Architekci zdecydowali się stworzyć tutaj rozproszoną, osiedlową miniurbanistykę. Taki zabieg w połączeniu ze starannie wykonanymi białymi ścianami szczytowymi dał niezwykle malarski efekt.
Co ważne przy niewielkich kosztach, wymaganej dużej intensywności zabudowy oraz powtarzalności udało się nam stworzyć coś bardziej spersonalizowanego niż kopiowane jak pieczątki, deweloperskie inwestycje jednorodzinne – mówi Krzysztof Grześków.
Dzięki ustawieniu pod różnymi kątami w stosunku do słońca domy ukazują różne odcienie bieli i szarości. Skromne, białe elewacje stają się miejscem gry światła i cienia i urozmaicają wygląd budynków. Domy zaprojektowano jako bliźniacze. Ich układ pomieszczeń jest odbiciem lustrzanym – widać to na opublikowanych niżej rzutach. Na parterze zaprojektowano strefę dzienną z aneksem kuchennym, częścią jadalnianą oraz salonem. Przy schodach zaprojektowano toalety. Część prywatna powstała na piętrze i składa się z trzech sypialni dla każdego z mieszkań.
Pracownia architektoniczna Rewizja Grupa Projektowa została założona w 2012 roku przez Krzysztofa Grześkowa. Pracownia siedzibę ma we Wrocławiu i specjalizuje się w projektowaniu budynków mieszkalnych, usługowych i zabytkowych. W portfolio Rewizji są zarówno nowoczesne obiekty mieszkalne, jak i przykłady rewitalizacji historycznych zabudowań. Przykładem jest rewitalizacja rynku w Lubomierzu, o której pisaliśmy TUTAJ. Innym ciekawym punktem w portfolio pracowni jest dom, który powstał w… hali dla tirów. Dom zobaczycie klikając TUTAJ.
projekt: rewizja grupa projektowa (www | IG | FB)
zespół: Krzysztof Grześków, Łukasz Korczyński, Anna Kosecka
zdjęcia: Maciej Lulko
Czytaj też: Dom jednorodzinny | Minimalizm | Osiedle | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie