Jak w bajce. Cukiernia Słodki KAFEJ w Katowicach

To kolorowa przestrzeń, której wygląd inspirowany jest „Alicją w Krainie Czarów”. Cukiernia Słodki KAFEJ znajduje się w Katowicach. Projekt jej wnętrza przygotowali Roma Skuza, Bogna Polańska i Marcin Czopek z pracowni BROKAT.

Przygoda zaczyna się już od drzwi wejściowych. Znajduje się tam hasło „Zobacz, co jest po drugiej stronie lustra”, które zachęca do przekroczenia progu. Właścicielami lokalu są Kalina i Szymon, którzy od dawna prowadzą kultowe już miejsce „Kafej”. Tym razem postanowili otworzyć cukiernię, której wygląd będzie intrygować. Lokal miał powstać z myślą o osobach odbierających słodkie zamówienia oraz kupujących kawę na wynos z drobnymi słodkościami. Projektanci wiedzieli, że mogą działać odważnie i z rozmachem.

Lokal znajduje się w parterze kamienicy w ciągłej zabudowie, dlatego rzut ma kształt długiego, wąskiego wagonu z oknami w ścianie wejściowej. Układ funkcjonalny podzielono na trzy segmenty. Zaraz po wejściu, w najbardziej nasłonecznionym miejscu, zaprojektowano salę konsumpcji z niedużą ilością siedzeń. W dalszej części znalazł się mocno rozbudowany bar, a na samym końcu z osobnym wejściem od podwórza, powstało zaplecze cukierni, czyli miejsce, w którym dzieje się magia. To właśnie tutaj powstają słodkie wypieki.

Wnętrze jako magiczna kraina ma zabierać klientów do świata fantazji i niezwykłości. Zaraz po wejściu widać duży, zielony i okrągły stół hokerowy. Ozdobiły go maleńkie grzyby i króliki. Tuż obok znajduje się instalacja świetlna w postaci kręcącej się karuzeli w różowe paski. Za nią na ścianie projektanci powiesili materiał „hips” pełniący funkcję krzywego zwierciadła – idealna sceneria do zrobienia zdjęcia. Dodatkowe miejsca do siedzenia znajdują się przy półokrągłych ścianach wybudowanych z luksferów tworzących delikatne łuki.


Bar to bardzo ważne miejsca dla inwestorów, serce cukierni, dlatego miał być na tyle rozbudowany, aby mógł pomieścić niezbędne sprzęty gastronomiczne oraz dwa stanowiska kasy. Powstały dwie długie niskie zabudowy. Przy ścianie znajdują się wszystkie wymagane urządzenia, min. ekspresy do kawy, młynek czy lodówki i szafki podblatowe. Na wyspie zmieściliśmy dwa stanowiska pracy, witryny na wypieki oraz duży blat roboczy do wydawania produktów zamówionych na miejscu jak i odbiór wcześniej zamówionych słodkości – opisują autorzy projektu.

Kolorem przewodnim Słodki KAFEJ jest zieleń. Projektanci wykorzystali go sięgając po materiały o różnych odcieniach i fakturach. Na barze użyli zielonego kwarcytu, okrągły hokerowy stół został wykonany z barwionej na zielono sklejki, a przy miejscach siedzących zamontowano zielone, błyszczące lampy Flowerpot. Ściany zostały wykończone zielonym fornirem i płytkami oraz zieloną farbą. Dodatkowo w przestrzeni pojawia się kolor różowy, który użyty został na suficie i w toalecie. Podłoga zaś została wyłożona płytkami w czarno-białą jodełkę.

Zdjęcia: ONI Studio /  @onistories
Adres: Katowice, ul. 3go maja 10
Autorzy: Roma Skuza, Bogna Polańska, Marcin Czopek  / @brokat_architektura
Powierzchnia: 128,84 m kw.

Czytaj też: Katowice | Wnętrza | Restauracja  | Eklektyzm | Postmodernizm | whiteMAD na Instagramie