Kamienica przy Dolnej 3 w Gdańsku do remontu. Dawniej mieścił się tu konsulat Francji!

Kamienica przy Dolnej 3 w Gdańsku, w której 120 lat temu mieścił się dawny konsulat Francji zostanie wyremontowana. Zabytkowy budynek powstał na przełomie XIX i XX wieku. Wkrótce kamienica przejdzie generalny remont, współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej. Przetarg na wykonawcę inwestycji Gdańskie Nieruchomości ogłoszą w II kwartale 2024 r.   

Kamienica przy ul. Dolnej 3 składa się z budynku głównego, oficyny oraz łącznika. Powstał na przełomie XIX i XX wieku. Dwie pierwsze części obiektu wpisane są do gminnej ewidencji zabytków.

– Kamienica przejdzie potężny remont, oczywiście pod okiem konserwatora zabytków. Odrestaurujemy również fragment napisu, który znajduje się na fasadzie. To końcówka nazwiska pierwszego właściciela kamienicy Ferdinanda Rzekońskiego – informuje Barbara Weiss, starszy referent ds. komunikacji w komunalnej jednostce Gdańskie Nieruchomości

W ramach robót zewnętrznych przewidziano m.in. rozbiórkę budynków gospodarczych oraz wejścia do piwnicy w budynku głównym i jego odtworzenia,  usunięcie schodów zewnętrznych do wejścia głównego i wykonanie nowych schodów wraz z odtworzeniem historycznego zadaszenia, zabezpieczenie przed przechylaniem i spękaniami elewacji północno-zachodniej oraz elewacji oficyny i łącznika, termomodernizację ścian zewnętrznych, elewacji, konstrukcji budynku głównego i drewnianej oficyny.

Duże prace inwestycyjne obejmą też wnętrze kamienicy przy ul. Dolnej 3. Będzie to m.in.: montaż instalacji ogrzewania obiektu oraz instalacji ciepłej wody użytkowej, w tym montaż kompaktowego węzła cieplnego, kompleksowa przebudowa konstrukcji oraz instalacji, przebudowa i remont lokali oraz klatek schodowych

Przewidywany termin ogłoszenia postępowania przetargowego na realizację robót budowalnych w budynku na Dolnym Mieście to II kwartał 2024 r. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest zaś na III kwartał. Termin wykonania remontu kamienicy będzie stanowić jedno z kryteriów w postępowaniu przetargowym Gdańskich Nieruchomości. Ostateczny czas trwania inwestycji poznamy więc po rozstrzygnięciu przetargu.

– Jednak biorąc pod uwagę poziom skomplikowania prac do wykonania, przewidujemy co najmniej roczną realizację tej inwestycji – tłumaczy Barbara Weiss.

Dokładny koszt inwestycji znany będzie po zakończeniu prac projektowych i sporządzeniu kosztorysów inwestorskich. Inwestycja realizowana będzie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. ZIT to program współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej.

Kamienica przy Dolnej 3 – historia

Na planie Buhsego (1866-69) kamienica pod numerem 7 stoi w ścisłej zabudowie. Na parceli nr 7 Ferdinand Rzekoński kazał wznieść czynszową kamienicę. Lokale w kamienicy i oficynie wynajmowano lokatorom. Ciekawostką jest to, że w 1904 r. swoją siedzibę znalazł tam konsulat francuski.

Ok. 1907 r. budynek sprzedano Willemu Liessau, który był inżynierem i dyrektorem zarządzającym firmy produkującej przyrządy matematyczne i instrumenty żeglarskie. W 1915 r. wraz z rozbudową ulicy, zmieniono numer z 7 na 3. Z takim już numerem sprzedano kamienicę Idzie Bounchée, która była także właścicielka kilku innych kamienic czynszowych na Dolnej.

W latach 20. ubiegłego wieku obiekt kupiła Gertrud Lietzau, po niej kupiec Ernst Schittat, wreszcie zdun i mistrz garncarski o nazwisku Grochowski, który w latach 1938-40 zmienił wraz z żoną nazwisko na Grochau. Podczas II wojny światowej kamienicę zasiedlali lokatorzy. W czasie działań wojennych dom szczęśliwie nie ucierpiał.

Kamienica przy Dolnej 3 obecnie

Od czasów powojennych po dziś dzień w kamienicy przy ul. Dolnej 3 znajdują się mieszkania komunalne. Obecnie, w kamienicy mieszka sześć rodzin. Na parterze kamienicy znajdują się dwa lokale o łącznej powierzchni 138 metrów kwadratowych, na piętrze trzy o powierzchni 136 m kw. oraz jeden na poddaszu o powierzchni ponad 69 m kw. Po modernizacji budynku, liczba lokali mieszkalnych zwiększy się o jedno.

źródło: UM Gdańsk / za: Robert Pietrzak  / https://www.gdansk.pl/ 
zdjęcia: Gdańskie Nieruchomości

Czytaj też: Architektura | Metamorfoza | Renowacja | Historia | Gdańsk