Metamorfoza sklepowej witryny w Cieszynie. Odtworzono jej wygląd z pocz. XX w.

W 2021 roku Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie rozpoczął realizację programu przywracania historycznego wyglądu elewacji w parterach budynków komunalnych przy ul. Głębokiej, w tym witryn sklepowych. Jednym z pierwszych wytypowanych budynków do realizacji prac był obiekt pod adresem Głęboka 58. Zlecono wówczas prace projektowe, których celem finalnie miała być metamorfoza sklepowej witryny.

Budynek przy ul. Głębokiej 58 jest ujęty w Gminnej Ewidencji Zabytków oraz jest położony na terenie historycznego układu urbanistycznego miasta Cieszyna. W ścisłej współpracy z WUOZ wykonano prace badawcze, kwerendę dokumentów archiwalnych, wykonano opracowania projektowe i uzyskano wymagane zezwolenia. Badania historyczne wskazują, iż pierwotna witryna szafowa powstała prawdopodobnie po 1900 roku i przetrwała do lat 70. XX wieku, następnie została zastąpiona witryną metalową.

Witryna po metamorfozie. Fot. Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie Sp. z o.o.


W toku prac projektowych podjęto decyzję o samodzielnym wykonaniu witryn meblowych przez Dział Remontowy Spółki. W IV kwartale 2022 roku stolarnia Spółki rozpoczęła realizację warsztatową prac witryny dla budynku przy ul. Głębokiej 58. Wszystkie nowe elementy drewniane witryny zostały wykonane z drewna dębowego w warunkach pracowni stolarskiej, a następnie całość zabudowy została pomalowana lakierobejcami w kolorze teakowym. Prace warsztatowe były prowadzone pod bieżącą kontrolą i we współpracy z projektantem oraz służbami konserwatorskimi. Witryna została wyposażona w otwierane, przeszklone gabloty. Sposób wykonania i zabudowy witryny umożliwia dostęp do znajdującego się w ścianie zewnętrznej budynku głównego zaworu gazowego. Nad witryną wykonane zostały zadaszenia w konstrukcji drewnianej, okute blachą płaską miedzianą.

Metamorfoza sklepowej witryny. Fot. Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie Sp. z o.o.

Witryna przed i po metamorfozie. Fot. Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie Sp. z o.o.

Ponadto, zgodnie z projektem, zostały wykonane roboty remontowe ścian elewacji parterów pod zabudowanymi witrynami, obejmujące m.in. iniekcje ciśnieniowe oraz tynki renowacyjne. Kamienny cokół budynku oraz stopnie wejściowe zostały wykonane zgodnie z projektem z szarego piaskowca breneńskiego przez firmę kamieniarską. Wszystkie prace remontowe, prace związanie z wykonaniem i montażem witryny a także prace kamieniarskie zakończono w III kw. 2023 roku. W niedalekiej przyszłości planowana jest renowacja pozostałej części fasady budynku.

Dzięki Zakładowi Budynków Miejskich w Cieszynie i ich niezwykłej pracy, miejsce dostało nowe życie i przywrócono kamienicy ducha minionych lat.

Źródło: zbm.cieszyn.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Kamienica | Metamorfoza | Renowacja | Witryna sklepowa