Ewa Juszkiewicz, Girl in blue, olej na płótnie, 200×160, 2013 | Źródło: Phillips

Rekord za obraz Ewy Juszkiewicz. “Girl in Blue” sprzedana za 3 miliony złotych!

Rekord za obraz Ewy Juszkiewicz padł w Nowym Jorku. 17 listopada 2021 na wieczornej aukcji Phillips w Nowym Jorku za pracę „Girl in Blue” (“Dziewczyna w błękicie”) zapłacono 730 tysięcy dolarów (3 miliony złotych). Dzieło z 2013 roku stało się tym samym najdrożej sprzedaną pracą artystki. 

Obraz “Girl in Blue”, inspirwane jest zainspirowane obrazem  z 1641 roku pod tytułem “Portrait of a Girl Dressed in Blue” (“Portret dziewczyny ubranej na niebiesko”) dawnego mistrza holenderskiego – Johannesa Cornelisza Versproncka. Ewa Juszkiewicz w miejscu twarzy kobiety umieściła grzyba. Co ma manifestować jej podejście do tradycyjnego kanonu kobiecego piękna w sztuce.

Warto zaznaczyć, że malarka pojawiła się także na aukcji Sotheby’s i Christie’s, a jej prace za każdym razem wielokrotnie przebijały początkowe estymacje. W październiku obraz „Maria (After Johannes Cornelisz Verspronck)” został sprzedany za  niemal 2 miliony złotych, a 16 października na aukcji Christie’s dzieło “Grove” z 2014 roku zostało sprzedane za niemal 2,5 miliona złotych.

Ewa Juszkiewicz / Girl in Blue / 2013/ olej na płótnie / 200×160 cm

Ewa Juszkiewicz, Girl in blue, olej na płótnie, 200×160, 2013 | Źródło: Phillips

Polska sztuka ma coraz większe znaczenie na świecie, a prace polskich artystów coraz częściej biją kolejne rekordy. Przypomnijmy podobne artykuły:
– OBRAZ M22 WOJCIECHA FANGORA SPRZEDANY. POBITO REKORD! Przeczytaj TUTAJ! 
– OBRAZ WOJCIECHA FANGORA SPRZEDANY ZA REKORDOWĄ KWOTĘ. Przeczytaj TUTAJ! 
– OBRAZ TAMARY ŁEMPICKIEJ SPRZEDANY ZA 36 MILIONÓW ZŁOTYCH. Przeczytaj TUTAJ!  
– REKORD ZA OBRAZ ŁEMPICKIEJ. TO NAJDROŻEJ SPRZEDANE POLSKIE DZIEŁO! Przeczytaj TUTAJ! 

O Ewie Juszkiewicz: 
Ewa Juszkiewicz zajmuje się malarstwem, rysunkiem, kolażem oraz animacją. Urodzona 3 września 1984 roku w Gdańsku. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. Od 2010 roku doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 20042009 studentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Czytaj też: Ciekawostki | Kultura | Sztuka | Muzeum | Malarstwo | whiteMAD na Instagramie

źródło: Dom aukcyjny Phillips / Culture.pl