Sala zabaw dla dzieci nie musi być pstrokata i przaśna. Oto dowód z Katowic!

Sklejka to sala zabaw dla dzieci zlokalizowana w Katowicach. Projekt zakładał przebudowę istniejącej tradycyjnej sali zabaw i jej transformację na przestrzeń spokojną i ciekawą zarówno dla małych jak i dużych użytkowników, jednocześnie o bardziej współczesnym charakterze.

Przy wejściu znajduje się szatnia dla dzieci i dorosłych. Dalej wnętrze podzielone jest funkcjonalnie na dwie strefy: strefę zabawy dla najmłodszych oraz strefę kawiarni dla rodziców, z której można obserwować bawiące się dzieci. Podział ten podkreśla kolor posadzki: różowy w strefie zabawy i beżowy w strefie kawiarni.

Projekt miał na celu wprowadzenie do wnętrza naturalnych materiałów i kolorów. Dzięki użyciu sklejki brzozowej oraz zestawieniu jej z posadzką z nowoczesnej wykładziny sala zabaw zyskała nowy, świeży charakter. Wnętrze ma oddziaływać na użytkownika w sposób przyjazny i kojący, bez narażania na dodatkowe bodźce w postaci mocnych kolorów i dużych kontrastów.

W strefie dla dzieci mamy przestrzeń dla najmłodszych, wydzielone salki urodzinowe, drewniane domki do zabaw tematycznych, a także ściankę wspinaczkową ze zjeżdżalnią, pod którą dzieci mają kryjówkę. W kawiarni natomiast wyodrębniono ladę sprzedażową, strefę do coworkingu oraz stoliki kawiarniane. W całej sali pojawiają się motywy zwierząt w formie grafik na ścianach, zaprojektowanych specjalnie dla tej inwestycji wraz z całą identyfikacją wizualną miejsca. Za projekt identyfikacji wizualnej odpowiada Maciej Szewczyk.

Opis pracowni:
Kubieniec + Długosz – historia pracowni zaczęła się w 2013 roku. Pierwszym zrealizowanym pod jej szyldem projektem, był katowicki sklep ze śląskim designem, Geszeft. Projekt ten był szeroko komentowany i doceniany w wielu branżowych konkursach i stał się ważnym czynnikiem do dalszego rozwoju pracowni. “Bliskie są nam wartości tzw. śląskiej szkoły architektury. Staramy skupiać się na problemie, a nie tylko na efektywnych rozwiązaniach. W naszej pracy nie zajmujemy się dekoracją. Jest ona raczej wynikiem podjętych decyzji projektowych. Opracowujemy projekty pod kątem ich funkcjonalności, technicznych możliwości oraz trwałości. O projekcie myślimy kompleksowo; zaczynając od koncepcji a kończąc na nadzorze autorskim oraz sesji zdjęciowej. Współpracujemy ze sprawdzonymi specjalistami i wykonawcami z różnych branż. Cały proces projektowy jest opracowywany wspólnie z klientem, z którym rozmawiamy, konsultujemy i analizujemy różne aspekty i możliwości, starając się zrozumieć jego punkt widzenia i potrzeby. Pracujemy zarówno z osobami prywatnymi, jak i z przedstawicielami biznesu czy instytucji publicznych. Pomimo mocnego osadzenia w śląskim krajobrazie projektowym, gdzie modernizm jest częstą inspiracja, staramy się nie trzymać jednej stylistyki, a raczej szukać różnych rozwiązań, odpowiednich dla konkretnych odbiorców. Z jednej strony obserwujemy globalne trendy, a z drugiej patrzymy też na lokalne tradycje. Niektóre nasze projekty cechuje prostota i minimalizm, a inne większa gra formą, fakturą, kolorem. Wszystko to jest wynikiem rozmów, spotkań i konkretnych oczekiwań, na które chcemy odpowiadać.”  – czytamy na stronie internetowej: https://kubieniecdlugosz.com 

źródło: Kubieniec + Długosz (https://kubieniecdlugosz.com) / zdjęcia: Janina Tyńska (https://www.facebook.com/janinatynskafotograf)

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Szkoła | Edukacja | Przedszkole  | whiteMAD na Instagramie