Stara kamieniczka w nowej odsłonie. Zaniedbany budynek nabrał elegancji

Stara kamieniczka, usytuowana przy jednej z historycznych ulic czeskiej stolicy, przekształciła się w elegancką miejską willę. Architekci z pracowni BY Architects pierwotny i niepraktyczny układ wnętrz zastąpili nowym, skrojonym pod właścicieli nieruchomości. Dom otworzył się na ogród, do czego przyczyniły się nowe i większe otwory okienne, wychodzące na pogłębiony, brukowany dziedziniec. Wykonano także nową jasną elewację z akcentem w postaci subtelnych żłobień.

Klient skontaktował się z architektami z biura BY Architects jeszcze przed zakupem nieruchomości i poprosił o wspólne obejrzenie domu, który zamierza nabyć. Dom nie był w dobrym stanie, nie posiadał odpowiedniej dokumentacji, a cena była dość wysoka. Jednak po szybkim przejrzeniu wstępnych szkiców przyszli właściciele zauważyli ogromny potencjał drzemiący w zaniedbanej piętrowej kamieniczce. Zdecydowali się więc na zakup i współpracę z biurem. Kluczowe tematy do realizacji obejmowały usunięcie schodów z półkolistej klatki schodowej i przeniesienie ich do serca domu, otwarcie budynku na podwórko i ogród oraz zagospodarowanie nieużywanego poddasza.


Absyda pozostała po klatce schodowej stała się integralną częścią przestrzeni dziennej: na parterze jako buduar wychodzący na podwórze, na piętrze jako przestronna łazienka, a na poddaszu jako pokój gościnny. Dzięki temu, a także dzięki nowym francuskim oknom dom nawiązał kontakt z ogrodem. Kuchnia z wyjściem na podwórko jest przechodnia, do pokoi na wyższych piętrach można wejść niezależnie. Pomieszczenia techniczne i magazyn zlokalizowane są w piwnicy, dostępnej od strony dziedzińca. Teren za domem został pogłębiony i wyrównany do poziomu parteru. Brukowany dziedziniec łączy się z wnętrzem łukowymi schodami posiadającymi też funkcję muru oporowego. Za nim znajduje się niewielki skrawek dzikiej przyrody odgrodzony fragmentem zabytkowej balustrady.

Stara kamieniczka

 

Całkowitej renowacji wymagała elewacja frontowa, na której nie pozostał żaden ślad po dawnym wystroju. Architekci zachowali kształt oryginalnych otworów okiennych, które wyposażyli w najwyższej klasy stolarkę wzorowaną na historycznej. Okna wyposażono w zabytkowe okucia z polerowanego niklu. Zamontowano także proste drzwi wejściowe ze świetlikiem. Ich ciemna barwa doskonale kontrastuje z bielą fasady. W ścianie obok ukryty jest dzwonek do drzwi i skrzynka pocztowa. Dolną część elewacji zaakcentowano okładziną z subtelnym żłobieniem. Podłoga przy wejściu wyłożona jest ozdobną kostką betonową, w części mieszkalnej znajduje się zaś parkiet dębowy z klasycznym wzorem w jodełkę.

Niewielki dom znajduje się w zacisznej praskiej uliczce, z dala od zgiełku tętniącego życiem i gwarem turystów centrum. Jego nowoczesna i jednocześnie klasyczna forma doskonale wpasowuje się w klimat okolicznej zabudowy i jest doskonałym przykładem na to, że tego typu architekturę warto ratować.

autorka: Markéta Zdebská / BY Architects
współpraca: Marek Žáček, Jana Horeckiej
fotograf: Alexandra Timpow – Alex Shoots Buildings
klient: osoba prywatna
lokalizacja: Praga
realizacja: 2020
działka: 93 m2
powierzchnia zabudowana: 57 m2
powierzchnia użytkowa: 120 m2

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Czechy | Minimalizm | Praga | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

 

Temat: Stara kamieniczka w nowej odsłonie. Zaniedbany budynek nabrał elegancji