ARCHITEKTURA

Strefowanie zieleni w Poznaniu. Pilotażowy projekt rusza w Parku Kasprowicza!

Strefowanie zieleni, które stosowane jest w parku Kasprowicza oznacza w praktyce, że w części przeznaczonej np. do rekreacji, która jest użytkowana przez mieszkańców, trawnik koszony jest regularnie. Pozostały fragment  pozostaje “naturalny”, ale jest pod stałą obserwacją miejskich ogrodników. Są również miejsca, takie jak łąki kwietne, gdzie koszenie odbywa się raz w sezonie oraz tereny, w których nie kosi się w ogóle, tzw. ekostrefy. 

“Dzięki temu jesteśmy w stanie obserwować, w jaki sposób roślinność reaguje na zastosowane przez nas rozwiązania. W parku znajdziemy ponadto próchnowiska, miejsca ze starodrzewiem, “dziką częścią”, w którą ingerujemy minimalnie, a także młode nasadzenia i teren rekreacyjny z placem zabaw dla dzieci.” – tłumaczy Klaudia Beker z Zarządu Zieleni Miejskiej

Park łączy ze sobą różne funkcje: rekreacyjne, wypoczynkowe, jest także miejscem, w którym można uprawiać sport, wyprowadzić psa, ale można w nim także prowadzić przyrodnicze obserwacje. Pielęgnacja, prowadzona w parku, jest dostosowywana do potrzeb. Wszelkie działania poprzedzone są baczną obserwacją prowadzoną przez miejskich ogrodników i przyrodników.

“Prace, takie jak koszenie, grabienie liści, a nawet sadzenie drzew są szeroko dyskutowane. Nierzadko angażujemy w dyskusje także samych mieszkańców. Park jest miejscem, w którym możemy obserwować rozwiązania, jakie mogą pojawić się także w innych poznańskich parkach” – dodaje Klaudia Beker.

Strefowanie zieleni jest stosowane już w parkach na os. Bolesława Chrobrego, im. Jana Pawła II, Władysława Czarneckiego czy też na Cytadeli. Zmiany, które zachodzą w podejściu do poznańskiej zieleni, związane są ze zmieniającymi się warunkami klimatycznymi.

Spodobał Ci się ten temat? To także może Cię zainteresować:

źródło: poznan.pl / zdjecia: https://zzmpoznan.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Ekologia | Zieleń | Park  | Poznań

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej