Nowa zieleń sadzona jest na niewielkich obszarach. Taki jest też cel programu – usuwać betonową nawierzchnię i zastępować ją nową zielenią, ale w miejscach, w których nie będzie to negatywnie wpływać na ruch pieszych lub rowerzystów.
Miasto podsumowało tak zwane rozpłytowanie nawierzchni w 2022 roku. Udało się wtedy usunąć 29 tys m kw. betonowej powierzchni. Odsłoniętą ziemię zaadaptowano na nowe zieleńce. Takie prace wykonywane są przez różne jednostki miasta, jedną z nich jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, który chwali się, że w 2022 roku rozpłytował niemal 3000 m kw. w pasach drogowych i zbiornikach wodnych.
Spory udział w usuwaniu betonowej nawierzchni mają sami mieszkańcy, którzy zgłaszają takie pomysły w ramach Budżetu Obywatelskiego. W ten sposób nowa zieleń w Warszawie pojawiła się przy ulicy Żeromskiego, Chełmskiej, Jagiellońskiej, Świętokrzyskiej i przy kilku skrzyżowaniach na Muranowie.
Beton znika też z miejsc, które nie są licznie odwiedzane przez mieszkańców. Rozpłytowano podwórko przy ulicy Siewierskiej na Ochocie. Dodatkowo powiększone zostaną misy drzew na skwerze Jacka Kaczmarskiego. Kolejna powierzchnia zielona (300 m kw.) pojawi się podczas budowy Skweru Integrator na Bielanach oraz w ramach modernizacji Parku Pole Mokotowskie.
W 2022 r. rozpłytowania wykonaliśmy w ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego, Zielonego Funduszu dla Warszawy, a także podczas budowy Skweru Integrator na Bielanach (pierwszy etap) czy modernizacji Parku Pole Mokotowskie – informuje Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.
O tym jak powstawał Integrator pisaliśmy TUTAJ.
Na głównym zdjęciu artykułu widać plac Teatralny, na którym również pojawiły się nowe części zielone. Podobne interwencje przeprowadzono przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i Solidarności, Siedmiogrodzkiej, Skierniewickiej, Niemcewicza i Korotyńskiego. W miejscach płyt kwitną teraz kolorowe byliny, rośliny cebulowe, róże, a przy al. Jana Pawła i Solidarności rosną też dwa platany klonolistne. Zielono zrobiło się również w kilku lokalizacjach przy ul. Grójeckiej.
Jedną z największych betonowych powierzchni, która zniknęła z miasta do niedawna znajdowała się w parku Pole Mokotowskie. Istniały tam zbiorniki wodne, które podczas remontu zostały poddane renaturalizacji. Usunięto z nich 15 tys. m kw. utwardzonej powierzchni. Kolejne 2,6 tys. m kw. usunięto podczas remontu wschodniej rozety Kanału Piaseczyńskiego. O tym ostatnim możecie więcej przeczytać klikając TUTAJ.
źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Czytaj też: Place, Skwery, Parki | Warszawa | Miasto | Metamorfoza | Zieleń | whiteMAD na Instagramie