Wystawę „Warszawa. Feniks z popiołów” Japończycy mogą oglądać do piątego lutego. Jej organizatorem są Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutem Polskim w Tokio i Urzędem Miasta Hiroszimy.
Podczas wystawy zobaczyć można zdjęcia, archiwalne filmy dokumentalne oraz brać udział w wykładach. Wystawa przedstawia historię Warszawy w pierwszej połowie XX wieku. Goście wystawy poznają najpierw przedwojenne, tętniące życiem miasto z gęstą zabudową kamienic. Kolejne części wystawy przedstawiają dalsze losy stolicy Polski.
Większą część ekspozycji poświęcono Warszawie z okresu hitlerowskiej okupacji. Zaprezentowano warunki, w jakich musieli funkcjonować mieszkańcy różnych narodowości, w tym ludność żydowska. Zdjęcia i wspomnienia mieszkańców dotyczą terroru ulicznego, opowiadają o tworzeniu getta, ale też o sile mieszkańców i ich próbie „normalnego” życia w ekstremalnych warunkach.
Wystawę zorganizowano w historycznym budynku Banku Japonii w Hiroszimie, który jako jeden z nielicznych obiektów przetrwał wybuch bomby atomowej pod koniec II wojny światowej.
W sumie wystawa składa się z 70 paneli, trzech gablot z historycznymi eksponatami oraz dwóch kiosków multimedialnych. Zwiedzający mogą zobaczyć filmy pokazujące miasto w okresie dwudziestolecia międzywojennego, okresu niemieckiej okupacji oraz ukazujące Warszawę jako stolicę Polskiego Państwa Podziemnego z tajnymi strukturami i administracją. Elementem ekspozycji jest też wątek Powstania Warszawskiego – goście mogą zobaczyć krótkometrażowy film „Miasto ruin”, na którym widać doszczętnie zniszczoną stolicę Polski. Wystawę wieńczy historia odbudowy miasta, które niczym Feniks z popiołów zmieniło swoje oblicze z ruin po nowoczesną metropolię.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wystawa będzie trwać do piątego lutego, następnie otwarta zostanie w Osace, gdzie już w 2025 roku odbędzie się światowa wystawa EXPO.
Miejsce: budynek byłego Oddziału Banku Japońskiego w Hiroszimie
Adres: 5-21 Fukuromachi, Naka-ku, Hiroszima https://maps.app.goo.gl/jT9FFo8UK5Q27Ki99
16 listopada – 11 grudnia 2023 r. (parter)
15 grudnia 2023 r. – 5 lutego 2024 r. (2 p.)
Wstęp bezpłatny
W serwisie whiteMAD.pl wielokrotnie pisaliśmy o zniszczeniach Warszawy oraz jej odbudowie. Redaktor Mateusz Markowski podzielił ten wątek na cztery publikacje. W artykułach znajdziecie najważniejsze wątki historyczne oraz archiwalne zdjęcia PRZED i PO. Nawigację ułatwi suwak, dzięki któremu możecie zobaczyć zmiany. Artykuły znajdziecie tutaj:
ZNISZCZENIA WOJENNE WARSZAWY: ZDJĘCIA LOTNICZE MIASTA KIEDYŚ I DZIŚ – część I
ZNISZCZENIA WOJENNE WARSZAWY: ZDJĘCIA LOTNICZE MIASTA KIEDYŚ I DZIŚ – część II
ZNISZCZENIA WOJENNE WARSZAWY: ZDJĘCIA LOTNICZE MIASTA KIEDYŚ I DZIŚ – część III
ZNISZCZENIA WOJENNE WARSZAWY: ZDJĘCIA LOTNICZE MIASTA KIEDYŚ I DZIŚ – część IV
fot. Instytut Polski w Tokio / Ryo Shimosaka (M-create)
źródło: Instytut Polski w Tokio
Czytaj też: Warszawa | Japonia | Historia | Miasto | Zabytek | Wydarzenia | whiteMAD na Instagramie