Zniszczenia Warszawy w Hiroszimie. Wystawa „Warszawa. Feniks z popiołów”

Wystawę „Warszawa. Feniks z popiołów” Japończycy mogą oglądać do piątego lutego. Jej organizatorem są Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutem Polskim w Tokio i Urzędem Miasta Hiroszimy.

Podczas wystawy zobaczyć można zdjęcia, archiwalne filmy dokumentalne oraz brać udział w wykładach. Wystawa przedstawia historię Warszawy w pierwszej połowie XX wieku. Goście wystawy poznają najpierw przedwojenne, tętniące życiem miasto z gęstą zabudową kamienic. Kolejne części wystawy przedstawiają dalsze losy stolicy Polski.

Większą część ekspozycji poświęcono Warszawie z okresu hitlerowskiej okupacji. Zaprezentowano warunki, w jakich musieli funkcjonować mieszkańcy różnych narodowości, w tym ludność żydowska. Zdjęcia i wspomnienia mieszkańców dotyczą terroru ulicznego, opowiadają o tworzeniu getta, ale też o sile mieszkańców i ich próbie “normalnego” życia w ekstremalnych warunkach.

Wystawę zorganizowano w historycznym budynku Banku Japonii w Hiroszimie, który jako jeden z nielicznych obiektów przetrwał wybuch bomby atomowej pod koniec II wojny światowej.


W sumie wystawa składa się z 70 paneli, trzech gablot z historycznymi eksponatami oraz dwóch kiosków multimedialnych. Zwiedzający mogą zobaczyć filmy pokazujące miasto w okresie dwudziestolecia międzywojennego, okresu niemieckiej okupacji oraz ukazujące Warszawę jako stolicę Polskiego Państwa Podziemnego z tajnymi strukturami i administracją. Elementem ekspozycji jest też wątek Powstania Warszawskiego – goście mogą zobaczyć krótkometrażowy film “Miasto ruin”, na którym widać doszczętnie zniszczoną stolicę Polski. Wystawę wieńczy historia odbudowy miasta, które niczym Feniks z popiołów zmieniło swoje oblicze z ruin po nowoczesną metropolię.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Poland at Expo (@polandatexpo)


Wystawa będzie trwać do piątego lutego, następnie otwarta zostanie w Osace, gdzie już w 2025 roku odbędzie się światowa wystawa EXPO.

Miejsce: budynek byłego Oddziału Banku Japońskiego w Hiroszimie
Adres: 5-21 Fukuromachi, Naka-ku, Hiroszima https://maps.app.goo.gl/jT9FFo8UK5Q27Ki99
16 listopada – 11 grudnia 2023 r. (parter)
15 grudnia 2023 r. – 5 lutego 2024 r. (2 p.)
Wstęp bezpłatny

W serwisie whiteMAD.pl wielokrotnie pisaliśmy o zniszczeniach Warszawy oraz jej odbudowie. Redaktor Mateusz Markowski podzielił ten wątek na cztery publikacje. W artykułach znajdziecie najważniejsze wątki historyczne oraz archiwalne zdjęcia PRZED i PO. Nawigację ułatwi suwak, dzięki któremu możecie zobaczyć zmiany. Artykuły znajdziecie tutaj:

ZNISZCZENIA WOJENNE WARSZAWY: ZDJĘCIA LOTNICZE MIASTA KIEDYŚ I DZIŚ – część I

ZNISZCZENIA WOJENNE WARSZAWY: ZDJĘCIA LOTNICZE MIASTA KIEDYŚ I DZIŚ – część II

ZNISZCZENIA WOJENNE WARSZAWY: ZDJĘCIA LOTNICZE MIASTA KIEDYŚ I DZIŚ – część III

ZNISZCZENIA WOJENNE WARSZAWY: ZDJĘCIA LOTNICZE MIASTA KIEDYŚ I DZIŚ – część IV

fot.  Instytut Polski w Tokio / Ryo Shimosaka (M-create)

źródło: Instytut Polski w Tokio

Czytaj też: Warszawa | Japonia | Historia | Miasto | Zabytek | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie