Dom robotników fabryki Poznańskiego

Dom robotników fabryki Poznańskiego po remoncie. Pochodzi z 1894 roku!

Dawny dom robotników z fabryki Poznańskiego przy ulicy Gdańskiej 1 to jeden z najbardziej prestiżowych adresów na mapie Łodzi. Pochodząca z 1894 roku kamienica leżąca w sąsiedztwie takich obiektów jak Manufaktura, czy hotel PURO właśnie odzyskała swój dawny blask. Brawo Łódź!

Zabytkowa kamienica przy ul. Gdańskiej 1 odzyskała dawny blask. Nieruchomość składa się z dwóch kamienic – trzykondygnacyjnego budynku frontowego zbudowanego przed rokiem 1894 z użytkowym poddaszem, wpisanego do gminnej ewidencji zabytków oraz dwukondygnacyjnej oficyny. Całość wchodzi w skład zespołu dawnych domów robotniczych Izraela Poznańskiego dzieląc z nimi wewnętrzny dziedziniec.

“Budynek wyposażony został w całkowicie nowe instalacje elektryczne, teletechniczne, nowoczesną instalację centralnego ogrzewania wraz z węzłem podłączonym do sieci cieplnych, instalacje wody i kanalizacji oraz instalację gazową. Każde mieszkanie ma nową łazienkę z glazurą i terakotą oraz kompletną armaturą łazienkową. Na klatce schodowej wykonano renowację zachowanych elementów historycznych, pozostałe stopnie i podstopnie wymieniono, odnowiono balustrady, cała kamienica zyskała nową (na wzór historycznej) stolarkę okienną. Jesteśmy już na końcowym etapie prac – wszystkie nasze zadania zakończymy w sierpniu tego roku” – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

W kamienicy powstaje 12 mieszkań komunalnych oraz 4 mieszkania chronione dla osób wychodzących z pieczy zastępczej. Na podwórzu powstanie sąsiedzka przestrzeń z zielonym skwerem.


Na zielonym skwerze zasadzone zostaną:

  • rododendron Burgundula – 9 szt.
  • tawułka Irrlicht – 168 szt. (14 mkw.)
  • tawułka Gloria Purpurea – 132 szt. (11 mkw.)
  • kopytnik pospolity – 106 szt. (6,6 mkw.)

“Rewitalizacja tej kamienicy obfitowała w różnego rodzaju odkrycia i znaleziska – natrafiliśmy na liczne sztukaterie, polichromie, mazerunki oraz drewnianą podłogę w ręcznie malowane wzory florystyczne, która po konserwacji trafiła do Lapidarium Detalu Architektonicznego przy al. Kościuszki” – dodaje Olga Kassyańska.

“Budynek poddaliśmy gruntownemu remontowi. Odnowiliśmy elewację od strony ul. Gdańskiej oraz od strony rozległego podwórka dzielonego z famułami przy ul. Ogrodowej 26. Wewnątrz budynku wymieniliśmy wszystkie instalacje. Na klatce schodowej można podziwiać odtworzone, a w dwóch miejscach odrestaurowane, polichromie ścienne. Zachowaliśmy i odnowiliśmy zabytkową drewnianą klatkę schodową. Mieszkania komunalne zostały wykonane w standardzie deweloperskim, a do 4 mieszkań chronionych można od razu się wprowadzać. Na przynależącej tej nieruchomości części podwórka utworzyliśmy niewielki skwer, na którym posadziliśmy ponad 400 sztuk zieleni niskiej. Skwer powstał w miejscu wyburzonej oficyny, która nie nadawała się do remontu “– mówi Igor Kobus, inżynier kontraktu.W latach 1879-1896 Izrael Poznański zbudował osiedle mieszkaniowe dla swoich robotników według projektu Hilarego Majewskiego i Franciszka Chełmińskiego. Budynki mieściły się po obu stronach ulicy Gdańskiej i przy ulicy Ogrodowej. Na osiedlu mieszkało około 1000 robotników wraz z rodzinami. Jednym z takich domów była kamienica przy ulicy Gdańskiej 1.

Projekt pn. „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi – obszar o powierzchni 14 ha ograniczony ulicami Ogrodową. Gdańską, Legionów, Cmentarną wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 27 października 2017 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Wartość tej inwestycji to 5,98 mln zł.

Więcej o rewitalizacjach w Łodzi przeczytasz tutaj:
– Famuły Poznańskiego. Rusza remont domów robotniczych przy Ogrodowej w Łodzi. (TUTAJ)
W centrum Łodzi zasadzono 1000 dużych drzew. Będzie ich 16 tysięcy! (TUTAJ) 
Rewitalizacja ulicy Wschodniej w Łodzi. Rusza remont czterech kamienic! (TUTAJ) 
Przebudowa ulicy Ogrodowej w Łodzi. To będzie wizytówka miasta (TUTAJ) 
Kolejny woonerf w centrum Łodzi. Ulica Moniuszki z setkami drzew i krzewów! (TUTAJ) 
Rusza remont kamienicy Adolfa Karola Rittera (TUTAJ) 

Czytaj też: Łódź | Renowacja | Kamienica | Loft | Zabytek | Historia | whiteMAD na Instagramie

źródło: UML Łódź/ Dom robotników fabryki Poznańskiego

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły