Dom Słowiański autorstwa Bogusława Barnasia

Dom Słowiański. Jednorodzinny dom autorstwa Bogusława Barnasia

Dom Słowiański – tak architekt Bogusław Barnaś nazwał kolejny dom jednorodzinny powstały w ramach tworzonego przez niego cyklu Dom Polski. Filozofia tego domu sprawia, że stajemy się właścicielami i mieszkańcami Planety Ziemia, a nie tylko przestrzeni mieszkalnej jaką oferuje nawet najbardziej luksusowy budynek. Cel ten osiągnęliśmy poprzez odpowiednie ukształtowanie architektury i dobór nowatorskich, starannie wyselekcjonowanych technologii.

Dom Słowiański to kolejny Dom Polski pracowni BXB studio. „Pomysł na Dom Słowiański zrodził się podczas mojego pobytu w Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie. Przebywając w przestrzeniach skansenu bardzo wyraźnie czujemy, że nasi przodkowie Słowianie, mieszkańcy tych niezwykle prostych i pięknych form architektonicznych byli właścicielami przede wszystkim malowniczych przestrzeni zewnętrznych, które zapewniały im łączność krajobrazem. Stawali się niejako częścią naturalnego ekosystemu w którym odbywała się spora część aktywności życiowych. Z taką intencją zaprojektowałem Dom Słowiański – który stwarza warunki do życia na zewnątrz, w bliskiej łączności z otaczającą przyrodą.” – Bogusław Barnaś

Parter domu formuje mocno przeszkloną przestrzeń mieszkalną otuloną podcieniem zapewniającym swobodną komunikację dokoła budynku w deszczowe, zimowe czy upalne dni. Zaprojektowaliśmy również zadaszony taras, który jest przedłużeniem dobrze nasłonecznionej, dwupoziomowej strefy dziennej. Zewnętrzny taras posiada możliwość regulacji otwarcia dachu i ścian zewnętrznych dzięki zastosowaniu inteligentnych pergoli. Otwiera się całkowicie na niebo, słońce, gwiazdy, powiew wiatru, śpiew ptaków i cykad oraz otaczającą przyrodę. Przestrzeń tarasu ograniczoną jedynie nieboskłonem wyposażyliśmy w outdoorową kuchnię, zintegrowaną stylistycznie z kuchnią wewnętrzną. Tak zaprojektowany domu pozwala korzystać z zewnętrznej przestrzeni również w chłodne, wietrzne i deszczowe dni. Daje poczucie nieograniczonej przestrzeni, niezależnej od metrażu domu i wielkości działki.

Kadry inspiracyjne / Centrum Słowian Wolin

Dom Słowiański – architektura, która czerpie z tradycji

Architekturę domu formują trwałe i dobrze starzejące się materiały. Dach pokryliśmy innowacyjnym, niespotykanym dotąd w budownictwie rozwiązaniem Dachrynna, które łączy dach w postaci panelu na rąbek z systemem rynnowym ukrytym w jego strukturze oraz elewacji budynku. Dachrynna to pionierska odpowiedź na potrzeby rynku związane z brakiem systemowych rozwiązań 2w1 oraz rosnącą popularnością nowoczesnych projektów architektonicznych, odznaczających się minimalizmem i dbałością o detal. Dom Słowiański stał się jednym z pierwszych projektów w którym wybitni inżynierowie z polskiej firmy Galeco opracowali system Dachrynna, który obecnie jest w pełni dostępny na rynku budowlanym.

Elewacje domu pokrywają dwa rodzaje drewna, jasna naturalna, nie impregnowana, naturalnie patynująca deska widoczna z wnętrza domu oraz widoczna jedynie z zewnątrz, czarna deska palona. Wypalona powierzchnia jest bardziej odporna na wilgoć, owady, grzyby i gnicie. Dzięki temu drewno może służyć jako trwała okładzina elewacyjna przez wiele lat. Nie wymaga również częstego malowania ani konserwacji, co znacząco redukuje koszty utrzymania budynku. Jest przyjazna dla środowiska, ponieważ nie wymaga stosowania chemicznych środków ochrony drewna.

Dom Słowiański charakteryzuje bardzo prosty i czytelny układ funkcjonalny oraz konstrukcyjny nawiązując do tradycyjnej zabudowy domów pierwszych Słowian. Parter formuje przestrzeń dzienną, natomiast piętro pomieszczenia prywatne. Kondygnacja przyziemia mieści funkcje pomocnicze spa, siłownia, przestrzeń gościnną i eventową.

Metryka projektu:
Nazwa: Dom Słowiański
Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Justyna Duszyńska-Krawczyk, Urszula Furmanik, Bartłomiej Szewczyk, Aleksandra Gawron, Bartłomiej Mierczak, Magdalena Fuchs, Marcin Owczarek, Katarzyna Trzepałka, Aleksandra Parchem
Kategoria: Dom Jednorodzinny
Powierzchnia parteru i poddasza: ok. 260 mkw
Lokalizacja: Polska
Rok 2020-2023
Klient: Prywatny 

O pracowni:
Bogusław Barnaś (BXBstudio) – ukończył Architekturę na PK oraz FH Muenster w Niemczech.  W 2009 założył BXBstudio skupiając doświadczenie zdobyte m.in w Londynie u Normana Fostera. W latach 2012-2017wykładał na KAAFM. W 2014 zaliczony do grona 20 najbardziej utalentowanych młodych architektów świata wg wydawnictwa Wallpaper*. W 2015 w gronie 15 najlepszych polskich architektów przed czterdziestką wg Property Design. W roku 2018 otrzymał nagrodę „Architekci Małopolski 2017” za projekt Małopolskiej Chaty Podcieniowej oraz PLGBC Green Building Awards za najlepszy projekt ekologiczny dla Eco Warsaw Tower. W tym samym roku Property Design umieściło BXBstudio na liście 25 najpopularniejszych polskich biur architektonicznych. W 2019 ponownie nagrodzony przez PLGBC za Dom Symbiotyczny w kategorii najlepszy projekt ekologiczny.

“W BXBstudio projektujemy budynki, które są jednocześnie nowoczesne i nawiązujące do tradycji. To połączenie pozwala nam kreować ciekawe formy czego przykładem jest prezentowana Polska Zagroda, będąca transformacją typowego wiejskiego gospodarstwa na nowoczesną rezydencję. W miejsce pięciu istniejących budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki, zaproponowaliśmy pięć współczesnych Stodół Polskich. Kreują one bardzo ciekawą przestrzeń. Z jednej strony tworzą kameralny dziedziniec razem z istniejącym, historycznym, Domem Starym, który został przez nas zrewitalizowany, a z drugiej strony niezwykle dynamicznie otwierają się na otaczający krajobraz, pełen bujnej zieleni i niewielkich stawów.

Przyjęta filozofia projektowa w BXBstudio, to szczególny nacisk na relacje człowieka z naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. Relacja ta wynika z poszukiwania kontekstu kulturowego, ale jednocześnie poszukiwania współczesnej formy, współczesnego designu. Wierzymy, że ten sposób kreowania przestrzeni zapewnia naszym budynkom trwałość i ponadczasowość, że dzięki temu nie są one anonimowe, pozbawione duszy, że są czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem.” – mówi architekt Bogusław Barnaś

Więcej prac autorstwa Bogusława Barnasia opisywaliśmy przy okazji poniższych artykułów: 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Wnętrza | Architektura | whiteMAD na Instagramie