Domańskiego 9

Stuletnia poniemiecka willa jak nowa! Oto szczeciński projekt biura IDS Architekci

Willa przy Domańskiego 9 w Szczecinie to nowa inwestycja, która powstaje we współpracy z Inwestorem Pierot sp. z o.o. Budynek jest zlokalizowany na Pogodnie – dzielnicy, która charakteryzuje się historyczną zabudową i układem urbanistycznym. Powstał w 1926 r. jako element nowej dzielnicy mieszkalnej i dziś stanowi część bardzo pieczołowicie chronionego układu poniemieckich willi jedno- i wielorodzinnych, położonych wśród reprezentacyjnych ogrodów. Nieruchomość ta, jak i wiele innych budynków zlokalizowanych w tej dzielnicy, podlega ochronie konserwatorskiej.

Pierwsza wizyta na terenie inwestycji odsłoniła przed projektantami obraz bardzo zaniedbanego i wielokrotnie modyfikowanego budynku, który przeszedł szereg remontów prowadzących do jego dewaloryzacji i utraty modernistycznego charakteru. Na szczęście zachowały się poszczególne, oryginalne elementy, które nadały kierunek dalszym pracom nad koncepcją przebudowy i renowacji obiektu. Charakterystyczna kompozycja fasady z centralnym wykuszem oraz zdobionym szczytem, oryginalna stolarka drzwiowa, zróżnicowane fakturowo powłoki tynkarskie, opaski oraz gzymsy jako elementy dekoracyjne elewacji i cokół z oryginalnej, ciemnobrązowej cegły. Całość, choć mocno zaniedbana i zdeformowana przez poprzednich właścicieli, stanowiła doskonały materiał do metamorfozy.


Prace nad projektem zostały poprzedzone pozyskaniem materiałów archiwalnych przedstawiających historyczny, oryginalny kształt budynku. Następnie, we współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków projektanci określili niezbędny zakres prac renowacyjnych oraz elementy, które należy zachować lub odtworzyć. W oparciu o wizję inwestora, która zakładała stworzenie kameralnego, luksusowego budynku wielorodzinnego, oraz o szereg rozmów z konserwatorem, projektanci przygotowali koncepcję architektoniczną, a następnie projekt budowlany i wykonawczy. Przebudowana willa przy Domańskiego 9 została podzielona na cztery przestronne apartamenty. Oprócz renowacji i przebudowy samego budynku, projekt objął również zagospodarowanie terenu oraz garaże wolnostojące, które zostały zaprojektowane tak, aby nie konkurować z budynkiem i harmonizować z jego historycznym wykończeniem w obrębie cokołu – ciemną cegłą. Działania renowacyjne miały również miejsce na zagospodarowaniu, częścią projektu było odtworzenie historycznego ogrodzenia z charakterystycznym detalem w kształcie litery „H” oraz uzupełnienie go o nowoczesny akcent przy wejściu na działkę.

Willa na Domańskiego 9 przed remontem i na wizualizacji

Prace budowlane rozpoczęły się w 2022 r i są nadal realizowane. Inwestor przewiduje zakończenie budowy i oddanie budynku do użytku w pierwszej połowie tego roku. Aktualnie najbardziej intensywne działania są prowadzone wewnątrz budynku, gdzie jest poddawana renowacji historyczna, drewniana klatka schodowa. Niedawno zostały ukończone prace w zakresie renowacji stolarki drzwiowej, która została oczyszczona, naprawiona oraz odmalowana na stonowany kolor, dopasowany do reszty wnętrza.

“Prace przy 100-letnim budynku nigdy nie są łatwe i za każdym razem czekają na projektanta i wykonawcę nowe niespodzianki, ale z drugiej strony – dla nas jako projektantów są wyjątkowo satysfakcjonujące. Szczególnie, kiedy wraca dawna świetność budynku i jego historyczne elementy, które na przestrzeni lat uległy zniszczeniu” – piszą projektanci z biura IDS Architekci. W przypadku Domańskiego 9 przykładem takiego elementu, który został odtworzony, jest wykusz okienny znajdujący się na wschodniej elewacji oraz ganek wejściowy, który został w całości odrestaurowany, na wzór pierwotnych podziałów i gamy kolorystycznej.

Kolejnym ciekawym elementem projektu jest sam układ mieszkań. Projektując poszczególne kondygnacje projektanci zadbali, aby maksymalnie zachować pierwotny układ konstrukcyjny budynku, a co za tym idzie powstały duże apartamenty o otwartych, powtarzalnych układach. Wyjątkiem jest lokal na ostatnim piętrze, wzbogacony o antresolę, która powstała w wyniku adaptacji wcześniej nieużytkowego poddasza.

Inwestycja nadal jest w toku, budynek powoli odzyskuje dawny blask, natomiast na finalny efekt musimy jeszcze poczekać. Dużą zmianą będzie zagospodarowanie terenu, które pozwoli osadzić budynek w otoczeniu i zapewni elegancką przestrzeń wspólną dla przyszłych mieszkańców.

Źródło: IDS Architekci

Czytaj też: Architektura | Renowacja | Miasto | Szczecin | Architektura w Polsce | Wille i rezydencje