Najwyższy wieżowiec w Japonii osiągnął docelową wysokość

Najwyższy wieżowiec w Japonii o nazwie „A District” zaprojektowany przez studio architektoniczne Pelli Clarke & Partners stanął w centrum Tokio. 330-metrowa wieża przejmuje tytuł najwyższego budynku w Japonii od Abeno Harukas, 300-metrowego budynku w znajdującego się w Osace. Co ciekawe, zdetronizowany wysokościowiec z Osaki również został zaprojektowany przez Pelli Clarke & Partners i ukończony w 2014 roku.

Obiekt znajduje się w centralnej dzielnicy Tokio: Toronamon-Azabudai. Wieża o mieszanym przeznaczeniu wchodzi w skład kompleksu trzech wieżowców, które firma Pelli Clarke & Partners projektuje dla dewelopera Mori. Firma Pelli Clarke & Partners rozpoczęła budowę A District w 2019 roku. Oczekuje się, że budynek zostanie w pełni ukończony w 2023 roku i będzie mieścił powierzchnie biurowe, luksusowe rezydencje, centra medyczne i badawcze, a także szkoły i obiekty handlowe.

Dzielnica Toronamon-Azabudai ma powierzchnię ośmiu hektarów. Na tym tetrenie znajduje się kilka ikonicznych budynków takich jak dwie nieco mniejsze wieże autorstwa pracowni Pelli Clarke & Partners, a także obsadzoną roślinami pergolę zaprojektowaną przez Heatherwick Studio. Studio wyjaśniło, że w konstrukcji obiektu zastosowane zostaną systemy odporności na trzęsienia ziemi, w tym generatory awaryjne i windy awaryjne, aby zapewnić bezpieczeństwo w przypadku sytuacji kryzysowej.

Spośród naszych trzech projektów na tym terenie, główna wieża jest prawdopodobnie najbardziej rzucającym się w oczy elementem panoramy. Jest to pierwsza rzecz, którą zobaczą odwiedzający po przyjeździe do Tokio“. – powiedział Fred Clarke, starszy dyrektor w Pelli Clarke & Partners.

Najwyższy wieżowiec w Japonii łącznie będzie miał 64 pięter. Biura zajmą 204 000 metrów kwadratowych na 45 piętrach i będą się charakteryzować wnętrzem pozbawionym w dużej mierze kolumn. Na 11 ostatnich piętrach wieży znajdzie się 91 luksusowych apartamentów zaprojektowanych przez luksusowego hotelarza Amana, a ich wnętrza zaprojektował architekt wnętrz Yabu Pushelberg. W wieży znajdą się również ośrodki edukacyjne, takie jak The British School w Tokio. Będzie to ośmiopiętrowy kampus, który pomieści 700 międzynarodowych studentów. We wnętrzu wieżowca znajdzie się również przestrzeń przeznaczona na Centrum Medycyny Prewencyjnej Uniwersytetu Keio, ośrodek leczenia i badań medycznych.

Lubicie wieżowce? Mieliśmy już okazje opisywać inne drapacze chmur. Były to między innymi:

– BROOKLYN TOWER. NOWY NAJWYŻSZY WIEŻOWIEC NA BROOKLYNIE.
– NAJSMUKLEJSZY WIEŻOWIEC ŚWIATA GOTOWY. MA TYLKO 18M SZEROKOŚCI.
– ZIELONY WIEŻOWIEC W CHINACH. JEST JAK WERTYKALNY OGRÓD!
– DRUGI NAJWYŻSZY WIEŻOWIEC NA ŚWIECIE. MERDEKA 118 OSIĄGNĄŁ DOCELOWĄ WYSOKOŚĆ!
– WIEŻOWIEC OD ZAHA HADID ARCHITECTS Z WISZĄCYMI OGRODAMI

O pracowni:
Pelli Clarke & Partners — pracownia architektoniczna założona w 1977 roku w Connecticut w Ameryce przez Argentyńczyka Cesara Pelli’ego. W 2020 roku pracownia współpracowała na przykład z Giorgio Armani przy tworzeniu wieżowca mieszkalnego w Sunny Isles Beach na Florydzie.

Czytaj też: Japonia | Szkło | Wieżowiec | Technologia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://pcparch.com
Zdjęcia: https://www.dbox.com