fot. Mood Authors

Wybraliście najładniejsze mieszkanie w Polsce. To wnętrze w Warszawie

Zakończyliśmy plebiscyt, w ramach którego mogliście wybrać najładniejsze mieszkanie lub wnętrze domu jednorodzinnego w Polsce. W zestawieniu opublikowaliśmy 20 wnętrz, których opisy cieszyły się największą popularnością czytelników whiteMAD w 2023 r. Każdy internauta mógł oddać maksymalnie trzy głosy na różne projekty. W plebiscycie wygrał projekt, którego autorem jest Grzegorz Pniok z pracowni HAUSLAB. W sumie w plebiscycie głosowało 1 625 osób.

TOP 20 wnętrz, które brały udział w głosowaniu znajdziecie na stronie TUTAJ.

I MIEJSCE. Stare meble tworzą tu świetny klimat. Mieszkanie w Warszawie

Projekt: HAUSLAB Grzegorz Pniok
Lokalizacja: Warszawa
Liczba głosów: 407 (21%)

Mieszkanie znajduje się w zespole budynków z 1933 roku w Warszawie. Tak pieczołowicie zaprojektowane wnętrze to rarytas. Architekt zwrócił uwagę na każdy detal i sprawił, że przestrzeń koresponduje z modernistyczną architekturą przedwojennego budynku. Apartament położony jest w zespole budynków „Dom Oficerski Funduszu Kwaterunku Wojskowego” z 1933 roku. Historia miejsca jest dużym atutem.

Dbając o historię oraz oryginalny detal architektoniczny budynku, pracowaliśmy nad tym projektem tak, aby zachować największą ilość świadków historii. W mieszkaniu zachowana została oryginalna stolarka drzwiowa i okienna – pieczołowicie odrestaurowana. Oryginalny parkiet został uzupełniony, cyklinowany i na nowo olejowany – opisuje Grzegorz Pniok.

Oryginalnymi elementami są również zaokrąglenia narożników ściany nośnej drzwi wewnętrznych. Ukłonem w stronę historii są meble, których kolorystyka nawiązuje do forniru kredensu w stylu art deco. Ten ostatni pozostał w tym mieszkaniu po poprzednim właścicielu. Ciemny kolor drewna przełamano delikatną zielenią oraz czarnymi akcentami. W sumie apartament ma 87 m kw. powierzchni i składa się z sześciu pomieszczeń.

Wchodząc do mieszkania znajdujemy się w holu. Znaleźć tu można małą szafę na odzież wierzchnią, lustro i taboret. Hol otwiera się na salon z kuchnią, do których prowadzą dwa przejścia ozdobione wspomnianymi już wcześniej zaokrągleniami. Kuchnię wyróżnia wysoka zabudowa wykonana z forniru. Przestrzeń uzupełnia wyspa wyłożona zieloną płytką ceramiczną. Ustawienie wyspy w tym miejscu pozwoliło wizualnie oddzielić strefę kuchenną od jadalnianą. Ta ostatnia składa się z owalnego stołu z krzesłami z rattanu i chromowanych rurek.

Więcej zdjęć wnętrza TUTAJ.

II MIEJSCE. Mieszkanie scenografki w Krakowie

Projekt: Lessness
Lokalizacja: Kraków
Liczba głosów: 340 (18%)

To przestrzeń, którą dla siebie stworzyła scenografka i współwłaścicielka studia projektowego Lessness. Mieszkanie znajduje się w Krakowie, w sercu miasta. Jego wnętrze jest jak swego rodzaju opowieść o osobowości właścicielki i jej poczuciu estetyki. Nie ma wątpliwości, że urządzone zostało od serca.

Właścicielka mieszkania z wykształcenia i zawodu jest scenografem. Projektowała scenografie filmowe, telewizyjne i teatralne. Zdobyte doświadczenie sprawiło, że przestrzenie, które urządza nie są szablonowymi rozwiązaniami, ale przedstawiają pewne historie. Jej mieszkanie to efekt 15 lat doświadczeń, a w krakowskim wnętrzu dostrzec można motywy nawiązujące do wzornictwa z lat 80. i 90.

Część dekoracyjnych przedmiotów to zebrane na planach filmowych artefakty. Historia pozostałych jest inna.

Mam też kilka dzieł zaprzyjaźnionych artystów, jak spawana rzeźba – koło, od Kristofa Krane czy surowe grafiki od Michała Tokarza. Kilka moich prac z okresu studiów też doczekało się ekspozycji – mówi właścicielka mieszkania.

Wnętrze utrzymane jest w stonowanej kolorystyce. Bazowymi barwami są biel i czerń, które zestawione zostały z naturalnymi materiałami takimi jak drewno. Przestrzeń uzupełniają też metalowe meble, szklane dodatki i dużo kojących oczy roślin. Widać, że natura w mieszkaniu ma szczególne miejsce.

Dopiero patrząc na wyjątkowe zdjęcie zrobione przez @Migdał Studio w pełni zauważyłam jak bardzo jest wielowątkowe; wielowątkowe bo powstawało na przestrzeni 15 lat, ale równocześnie spójne bo tworzyła go jedna osoba – dodaje lokatorka.

Więcej zdjęć TUTAJ.

III MIEJSCE. Dom bliźniaczy w Warszawie i jego eklektyczne wnętrze

Projekt: Aleksandra Hyz i Aleksandra Mętlewicz
Lokalizacja: Warszawa
Liczba głosów: 193 (10%)

Jego wnętrze zaprojektowały Aleksandra Hyz i Aleksandra Mętlewicz. To eklektyczna przestrzeń, która  jest wypadkową połączenia różnych gustów właścicieli i odpowiada na ich potrzeby.

Segment w zabudowie bliźniaczej ma 120 m kw. powierzchni. Ma dwa poziomy: parter i piętro. – Nasza pasja do projektowania wnętrz polega na tworzeniu harmonijnych i unikalnych miejsc, które łączą różne style i preferencje – mówią autorki projektu.

Właścicielami budynku jest para, która ma różne poczucie estetyki. Jedno z nich uwielbia minimalizm, a drugie lubi, kiedy otaczająca przestrzeń jest pełna subtelnego blasku i elegancji. Projektantki postanowiły znaleźć wspólny mianownik tych oczekiwań, tworząc świeżą i eklektyczną przestrzeń. We wnętrzu umiejętnie poruszają się między różnymi stylistykami, a efektem jest unikalna i spersonalizowana aranżacja. Minimalizm idzie tutaj w parze z eleganckim blaskiem.

Strefa dzienna została zaprojektowana na parterze. Wyróżnia ją przestronna kuchnia, która została ukryta za lustrzaną zabudową, co pogłębia wrażenie przestrzeni. Kluczowa jest tu geometria, zwłaszcza w przypadku wyspy kuchennej, która składa się z geometrycznych kubikowych form. Wykorzystanie wykończenia, takie jak fornir dębowy, kwarcyt na blacie, a także czarne i szare elementy, tworzą interesujący i geometryczny układ kolorów i faktur.

Przestrzeń jadalni została zaprojektowana w taki sposób, aby można było się tu spotykać z rodziną i przyjaciółmi cześć ta bezpośrednio sąsiaduje z salonem, który ozdobiony został minimalistycznym kominkiem. Kominek ma geometryczne podziały i stanowi centralny punkt salonu. Jego kolor kontrastuje z kolorystyką ścian klatki schodowej w kolorze terakoty. Wnętrze uzupełniono surowym betonowym sufitem, który mimo swojej surowości dekoruje wnętrze swoją fakturą i wzorami.

Więcej zdjęć wnętrza domu TUTAJ.

Plebiscyt na najładniejsze mieszkanie lub wnętrze domu ze wszystkimi 20 wnętrzami znajdziecie na stronie TUTAJ.

źródło: opracowanie whiteMAD

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Architektura w Polsce | Eklektyzm | Styl Japandi | whiteMAD na Instagramie