Biblioteka w Pekinie od Snøhetta jak las miłorzębu

Biblioteka w Pekinie od Snøhetta. Dach inspirowany jest liśćmi miłorzębu. 

Biblioteka w Pekinie zaprojektowana została przez architektów z norweskiej pracowni Snøhetta. Architekci zaproponowali stworzenie prostopadłościennej, niemal w całości przeszklonej bryły, której dach imitować będzie las drzew miłorzębu japońskiego (łac. ginko biloba).  

Najnowsza biblioteka w Pekinie ma być największym tego typu obiektem zarówno w Chinach, jak i całej Azji. Gigantyczny prostopadłościenny obiekt zaprojektowali architekci z norweskiej pracowni Snøhetta, która znana jest ze swojego zamiłowania do organicznych form, a także wysokiej jakości architektury.

Wysoka na 16 metrów, przeszklona biblioteka w Pekinie oparta będzie na dziesiątkach filarów, które na szczytach zwieńczone zostaną baldachimem imitującym las drzew miłorzębu japońskiego (łac. ginko biloba). Miłorząb to charakterystyczne drzewo (występujące również w Polsce), które znane jest ze swoich właściwości leczniczych oraz charakterystycznych dwuklapowych liści. 


Zlokalizowany w stolicy Chin budynek został wybrany jako zwycięska praca w międzynarodowym konkursie na projekt Biblioteki Sub-Centrum w 2018 roku. Biblioteka będzie miała kształt szklanej, zamkniętej struktury szeregiem kolumn przypominających drzewa, które podtrzymują dach nad bibliotekąSnøhetta wyjaśnił, że kolumny biegnące przez wnętrze zostały zaprojektowane tak, aby nawiązywały do baldachimu lasu miłorzębu  gatunku drzewa rosnącego na naszej planecie od 290 milionów lat.

‘Wysokie liniowe kolumny będą rozciągać się od poziomu gruntu, a następnie rozwijać się i rozgałęziać na poziomie dachu, tworząc warstwy organicznych kształtów przypominających baldachim z liści miłorzębu. Stopniowane obszary krajobrazu z otoczeniem przypominającym drzewa zachęcają ludzi do odpoczynku i zrobienia sobie przerwy w dowolnym momencie ich podróży przez budynek tworząc nieformalną strefę wyobrażenie siedzenia pod drzewem i czytania ulubionej książki -tłumaczą architekci ze Snøhetta.

Każda z kolumn budynku będzie wyposażona w technologię wspomagającą regulację temperatuery, oświetlenie, akustykę odprowadzanie wody deszczowej.

To może Cię również zainteresować:

-BIBLIOTEKA NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI. TAK FINOWIE UCZCILI SWOJE ŚWIĘTO!
-BIBLIOTEKA W GŁUCHOŁAZACH WALCZY O TYTUŁ NAJLEPSZEGO BUDYNKU W UNII EUROPEJSKIEJ
-BIBLIOTEKA W BIAŁYMSTOKU GOTOWA. BRYŁA PRZYPOMINA PENTAGON!
-PIERWSZA PO WOJNIE NOWA BIBLIOTEKA W SZCZECINIE. WKRÓTCE RUSZY BUDOWA
-BIBLIOTEKA JAK PIRAMIDA ZE SZKŁA. POWSTAŁA PO TO, BY ZACHĘCIĆ DO CZYTANIA
-NOWOCZESNA BIBLIOTEKA W CHINACH. WYGLĄDA JAK KOKON JEDWABNIKÓW!
-WARSZAWA: FUTURYSTYCZNA BIBLIOTEKA NA MOKOTOWIE. JEST JAK WIEŻA KSIĄŻEK
-NAJLEPSZE WNĘTRZE 2020. BIBLIOTEKA Z CHIN Z NAGRODĄ ARCHDAILY. 
-JAK BETONOWY OLBRZYM. BIBLIOTEKA POŚRODKU PIASZCZYSTEJ PLAŻY

Czytaj też: Architektura | Chiny | Biblioteka  | Las | Ciekawostki | Technologia

źródło: https://snohetta.com
wizualizacje: https://snohetta.com