Największe grzechy polskiej architektury w 2019 roku [TOP 6]

Zebraliśmy sześć architektonicznych wpadek 2019 roku, które wzbudziły wasze największe zainteresowanie. W zestawieniu nie ograniczyliśmy się jedynie do budynków, ale uwzględniliśmy też kiczowatą rzeźbą oraz wycinkę drzew, których miejsce zajmie betonowy plac. Zapnijcie mocno pasy, zaczynamy!

1. Osiedle Rubinowy las, czyli piękne wizualizacje architektów kontra rzeczywistość.

Osiedle Rubinowy Las zbudowane zostało w Rzeszowie. To szeregowe zestawienie domów jednorodzinnych, które kusiły klientów nowoczesną formą. Szara blacha na dachu, jasna elewacja i drewniane elementy sprawiają, że na wizualizacjach osiedle prezentuje się lekko i nowocześnie. Rzeczywistość okazała się być jednak brutalna. Deweloper zbudował obiekt o żółtej elewacji i korzystał z materiałów wykończeniowych o niskiej jakości. Dlaczego tak się stało? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule klikając tutaj.


2. Rzeźba cierpiącego Atlasa na Wzgórzu Uniwersyteckim w Opolu.

Wzgórze Uniwersyteckie w Opolu to miejsce w obrębie starego miasta, które położone jest 165 m nad poziomem morza. Jego historia ma ponad 1000 lat. Przez te lata na Wzgórzu pojawiło się wiele pomników, teraz do tego grona dołączył kontrowersyjny Atlas. Rzeźba zwraca na siebie uwagę przez mocowanie, które umieszczone zostało w dość niefortunnym miejscu. Historię jej powstania przeczytacie tutaj. 


3. Wycinka drzew pod betonowy plac w centrum niewielkiego Parczewa.

Kontrowersyjna wycinka drzew miała miejsce wiosną w niewielkim Parczewie w województwie lubelskim. Rozpoczęła się wtedy przebudowa centralnego placu, który zgodnie z planem ma zostać zabetonowany. Robotnicy wycięli stare drzewa mimo sprzeciwu mieszkańców, to właśnie oni poinformowali nas o problemie. Historię wycinki przeczytacie tutaj.


4. Oryginalna mozaika modernistycznego gmachu zakryta wełną, czyli termomodernizacja Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.

Modernistyczny kompleks budynków Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Juraszów zbudowany został na początku lat 70. Jego frontową część stanowi  charakterystyczna rotunda, którą w ramach termomodernizacji zaczęto przykrywać warstwami wełny mineralnej. Więcej zdjęć budynku znajdziecie w naszym artykule tutaj.


5. Najdłuższa ścieżka rowerowa w Polsce. Budowniczym nie udało się połączyć dwóch odcinków.

Ścieżka rowerowa ma być jedną z najdłuższych w kraju. Wiedzie od Pomorza aż do południowej części Polski. Niestety budowniczowie nie poradzili sobie z zadaniem połączenia dwóch fragmentów. Po nagłośnieniu sprawy naprawili swój błąd, ale z mizernym skutkiem. Zdjęcie „załatanej” ścieżki opublikowaliśmy tutaj.


6. Apartamenty z widokiem na pokój sąsiada w Krakowie.

Nowoczesne apartamenty znajdują się przy al. Grottgera w Krakowie. Obiekt powstał na trudnej do zagospodarowania działce. Chcąc zmieścić jak najwięcej mieszkań architekci zaprojektowali go tak, aby w centralnej części znalazły się nieregularnej wielkości wnęki. WNęki z jednej strony doświetlają mieszkania, jednak w ograniczonym stopniu. Dodatkowo kuriozalne wydają się być umieszczone okna. Stojąc na balkonie można podać rękę osobie stojącej w sąsiednim oknie. Według nas to wątpliwy widok… Więcej zdjęć znajdziecie tutaj.

Którą z architektonicznych wpadek uważacie za największą? Czekamy na wasze głosy!

Wybierz archiwpadkę 2019 roku:

View Results

Loading ... Loading ...

Jeśli w swojej okolicy trafiliście na architektoniczne potworki nie czekajcie! Prześlijcie nam zdjęcia na grupie #ArchiAlert na Facebooku, a opiszemy najtrudniejsze przypadki. Grupę znajdziecie TUTAJ. Niech Polska staję się coraz piękniejsza, dzięki Wam i #ArchiAlert!