Osada Kulinarna w Krynicy. Specjalna dachówka generuje zieloną energię

Osada Kulinarna w Krynicy to najnowszy projekt autorstwa Bogusława Barnasia z pracowni BXBstudio. Celem tego projektu było wykreowanie optymalnej wartości przestrzenno-ekonomicznej na trudnej i ciasnej działce inwestycyjnej zlokalizowanej na widokowym zboczu górskim.

Osada Kulinarna w Krynicy składa się z dwóch budynków – głównego mieszczącego dom jednorodzinny, strefę spa i sześć niezależnych apartamentów oraz niewielkiego budynku usługowego w którym zlokalizowaliśmy restaurację.

Główny budynek Osady Kulinarnej posiada bryłę nawiązującą do typologii zabudowy lokalnej – zwarta bryła, poziomy układ desek i dwuspadowy dach z kalenicą zwróconą równolegle do drogi. Budynek usługowy natomiast nawiązuje do prostopadłego układu lukarn zdobiących ową tradycyjną architekturę Krynicy. Oba budynki zwieńczone są dachami solarnymi w nowatorskim systemie SunRoof 2w1, które jednocześnie chronią i izolują, jak i wytwarzają energię elektryczną. Zintegrowanie architektury z fotowoltaiką zapewnia szczelność pokrycia oraz właściwą termoregulację obiektu, a także pozwala uzyskać wyjątkowy efekt wizualny. Wybrane rozwiązanie łączy estetykę z funkcjonalnością – zamienia nieruchomości w prywatne „zielone elektrownie”.

Przyjęta filozofia kształtowania Osady Kulinarnej wygenerowała nie tylko przestrzeń domu jednorodzinnego ale również inwestycję zabezpieczoną aktywami generującymi zysk – energetyczny, turystyczny oraz gastronomiczny. Budynek główny składa się z kilku stref funkcjonalnych. Parter formuje przestrzeń domu jednorodzinnego, który łączy się z ogrodem poprzez taras wyposażony w outdoorową kuchnię.


“Powyżej zlokalizowaliśmy strefę pomocniczą domu – hol, garaż, gabinet do pracy, dodatkowe pokoje dla dzieci oraz widokową strefę spa dla gości – saunę, pokój zabiegowy oraz zewnętrzne jacuzzi na tarasie. Najwyżej zaprojektowaliśmy aż 6 dwupoziomowych apartamentów na wynajem z niezależnym dostępem. Każdy apartament pomimo niewielkiej kubatury zlokalizowanej pod połaciami dachu, posiada niezwykle ergonomiczną dwupoziomową przestrzeń formującą salonik wysoki aż na 3,5 metra. Pozostała przestrzeń to wysoka na 2,5m strefa holu, kuchni oraz łazienki. Ponad tą przestrzenią znajduje się poddasze apartamentu – niewielka lecz ergonomiczna sypialnia o powierzchni ok 10m2, która może być również wykonana jako otwarta antresola nad salonikiem.” – tłumaczy architekt

W bezpośrednim sąsiedztwie drogi zaprojektowany został niewielki budynek usługowy o bardziej złożonej konstrukcji, który kreuje wyróżniającą się w krajobrazie formę identyfikującą Osadę Kulinarną w Krynicy. Pełni on zarówno rolę bramy wejściowej do osady jak również funkcję buforu akustycznego dla domu. W parterze tej strefy zaprojektowaliśmy przestrzeń gastronomiczną. Powyżej umieściliśmy transparentną i widokową przestrzeń lokalnej outdoorowej restauracji dostępnej z ulicy. Dzięki ażurowej, drewnianej fasadzie tworzy ona w nocy rozpoznawalny, świetlisty lampion w krajobrazie Krynicy.

Metryka projektu:
Temat: Osada Kulinarna w Krynicy
Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś / www.bxbstudio.com
Zespół: Bogusław Barnaś, Bartłomiej Szewczyk, Bartłomiej Mierczak, Marcin Owczarek, Magdalena Fuchs, Justyna Duszyńska-Krawczyk, Urszula Furmanik
Współpraca: Multiko Architektura Okien (https://www.multiko.eu), SunRoof Polska (https://sunroof.se/pl/)
Animacja: Unique Vision Studio (https://www.youtube.com/watch?v=mxcC80sm8Wo)
Powierzchnia: ok. 600 m2
Lokalizacja: Polska, Krynica
Rok: 2020-2023
Klient: Prywatny

O pracowni:
Bogusław Barnaś (BXBstudio) – ukończył Architekturę na PK oraz FH Muenster w Niemczech.  W 2009 założył BXBstudio skupiając doświadczenie zdobyte m.in w Londynie u Normana Fostera. W latach 2012-2017wykładał na KAAFM. W 2014 zaliczony do grona 20 najbardziej utalentowanych młodych architektów świata wg wydawnictwa Wallpaper*. W 2015 w gronie 15 najlepszych polskich architektów przed czterdziestką wg Property Design. W roku 2018 otrzymał nagrodę „Architekci Małopolski 2017” za projekt Małopolskiej Chaty Podcieniowej oraz PLGBC Green Building Awards za najlepszy projekt ekologiczny dla Eco Warsaw Tower. W tym samym roku Property Design umieściło BXBstudio na liście 25 najpopularniejszych polskich biur architektonicznych. W 2019 ponownie nagrodzony przez PLGBC za Dom Symbiotyczny w kategorii najlepszy projekt ekologiczny.

“W BXBstudio projektujemy budynki, które są jednocześnie nowoczesne i nawiązujące do tradycji. To połączenie pozwala nam kreować ciekawe formy czego przykładem jest prezentowana Polska Zagroda, będąca transformacją typowego wiejskiego gospodarstwa na nowoczesną rezydencję. W miejsce pięciu istniejących budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki, zaproponowaliśmy pięć współczesnych Stodół Polskich. Kreują one bardzo ciekawą przestrzeń. Z jednej strony tworzą kameralny dziedziniec razem z istniejącym, historycznym, Domem Starym, który został przez nas zrewitalizowany, a z drugiej strony niezwykle dynamicznie otwierają się na otaczający krajobraz, pełen bujnej zieleni i niewielkich stawów.

Przyjęta filozofia projektowa w BXBstudio, to szczególny nacisk na relacje człowieka z naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. Relacja ta wynika z poszukiwania kontekstu kulturowego, ale jednocześnie poszukiwania współczesnej formy, współczesnego designu. Wierzymy, że ten sposób kreowania przestrzeni zapewnia naszym budynkom trwałość i ponadczasowość, że dzięki temu nie są one anonimowe, pozbawione duszy, że są czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem.” – mówi architekt Bogusław Barnaś

Więcej prac autorstwa Bogusława Barnasia opisywaliśmy przy okazji poniższych artykułów: 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Wnętrza | Architektura | whiteMAD na Instagramie