osiedle dla owadów

Dom dla owadów? Na skwerze w Helsinkach postawili całe osiedle owadów!

Dom dla owadów to za mało? Na jednym ze skwerów w Helsinkach powstało całe osiedle dla owadów. Jest proste, tanie, ekologiczne i całkiem ładne. Autorami tego nietuzinkowego projektu są Maiju Suomi oraz Elina Koivisto. Zobaczcie, jak prezentuje się zaprojektowane przez nich osiedle dla owadów! 

Osiedle dla owadów powstało na skwerze czerwcu pomiędzy Muzeum Architektury Fińskiej a Muzeum Wzornictwa w Helsinkach. Projekt o nazwie Alusta Pavilion zaprojektował duet architektów z Finlandii: Maiju Suomi i Elina Koivisto. Ściany tego owadziego pawilonu powstały z glinianych cegieł, które wyznaczają obrys skweru, ale także oferują schronienie owadom.

Prosty pawilon składa się z szeregu płaskich, prostych struktur z gliny o różnych kształtach i strukturze. Poza cegłami (zarówno wypalanymi, jak i niewypalanymi), do budowy osiedla dla owadów wykorzystano ubijaną glebę oraz drewno. Formy ułożono jedna na drugiej, odwracając je względem siebie tak, by perforacje i otwory w cegłach tworzyły nieregularne wzory. Warto zaznaczyć, że drewniane belki podtrzymujące konstrukcje zostały pokryte biowęglem, który zapobiega próchnieniu. Wokół skweru nasadzono tysiące roślin kwitnących, które mają przyciągać owady. Wśród roślin znalazły się między innymi żużlowce, krwawniki, stokrotki i pasterze polne. Wybór roślin nie był przypadkowy. Postawiono na rośliny, które cechują się długim okresem kwitnienia oraz silną wonią.

Pawilon ten wpisuje się w szereg innych projektów i inicjatyw powstałych w ostatnich latach, opracowanych specjalnie dla miast w celu rozwiązania problemu kurczących się populacji pszczół i innych owadów na obszarach miejskich. Po demontażu pawilonu Alusta użyte materiały będą poddane recyklingowi, a urządzenia zostaną ponownie wykorzystywane.

To również może Cię zainteresować:

źródło: https://www.myhelsinki.fi/en/see-and-do/events/alusta-pavilion /

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Zwierzęta | Łąki kwietne  | Gadżety | Zieleń