Wiele wymaga od siebie, bo projektuje domy dla wymagających. Architekt Paweł Lis o swojej pracy

O jego zawodowym dorobku świadczą liczne nagrody i wyróżnienia. Paweł Lis Architekci to wszechstronna pracownia projektowa, która specjalizuje się w projektowaniu budynków mieszkalnych. To głównie domy jednorodzinne, ale też większe zespoły mieszkaniowe. Skąd Paweł Lis czerpie inspiracje? Jak wygląda dom, który zaprojektował dla siebie?

Paweł Lis jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej. Dziś jest liderem i właścicielem pracowni PAWEŁ LIS ARCHITEKCI. Biuro słynie z tworzenia nowoczesnej architektury o wyrazistej formie, która w subtelny sposób nawiązuje do czasów modernizmu. W pracowni powstają projekty o charakterze apartamentowym i rezydencjonalnym.

Staramy się, żeby nasza architektura wzbudzała w ludziach pozytywne emocje, była pozbawiona nadmiaru formy i zbędnej treści. Takie podejście architekta do procesu projektowego powinno spowodować, że jego realizacje nie ulegną kulturowej czy modowej korozji i będą miały szansę stać się wartością samą w sobie. Nasza praca jest możliwa tylko dzięki klientom, którzy pogłębiają swoją wrażliwość na współczesną architekturę i cieszą się jej tworzeniem razem z nami – wyjaśnia Paweł Lis.

Powstające w biurze PAWEŁ LIS ARCHITEKCI projekty są spójne i konsekwentne. Przez lata działalności pracownia przyzwyczaiła nas do swojego stylu i nie sposób pomylić ich projektów z koncepcjami innych biur architektonicznych. To ogromna wartość. Klienci pracowni dobrze wiedzą, jakich efektów mogą się spodziewać. Elegancka i wyważona forma,  gdzie można odnaleźć wpływy szkoły Bauhaus czy polskiej Grupy Praesens to charakterystyczne cechy na stałe wpisane w realizacje biura.

Paweł Lis przypomina, że Architektura to nie tylko dyscyplina organizująca i kształtująca przestrzeń dla zaspokojenia potrzeb człowieka; nauka projektowania i wznoszenia budowli – jak definiuje architekturę Słownik Kopalińskiego. Architektura to także dziedzina sztuki i w takich kategoriach należy ją postrzegać. Za przykład stawia szkołę Bauhausu, która w nowatorski sposób łączyła w swojej twórczości malarstwo, rzeźbę i architekturę doprowadzając do fundamentalnych zmian w obrębie tych kierunków.

Architekt Paweł Lis

W latach 1926-1930 w Polsce podobne podejście do architektury prezentowała grupa Preasens. Skupieni w niej architekci wprowadzili w Polsce nowoczesne myślenie o projektowaniu. Takie stanowisko było w zdecydowanej opozycji do narodowego nurtu „dworkowego”, ale dało asumpt do rozwoju współczesnej polskiej architektury otwierając ją na świat. Taka postawa jest bliska temu, co prezentuje w swojej twórczości Paweł Lis .

Kamil Białas: Tak wyglądają podstawy DNA pracowni PAWEŁ LIS ARCHITEKCI. Jak przekłada to się na powstające projekty? Jakich domów oczekują klienci Pawła Lisa?

Paweł Lis: Zwracają uwagę na dopasowanie domu do ich potrzeb. Mają własne, wyrobione przez lata nawyki i przyzwyczajenia. Płacą niemałe pieniądze za wybudowanie nowego domu, więc chcieliby poczuć się w nim jak w marynarce skrojonej na miarę. Zatem funkcjonalność wnętrza to podstawa. Nasi klienci mają poczucie własnej wyjątkowości, nie chcą mieć powtarzalnego domu, jaki proponuje im katalog i nie chcą mieć takiego samego domu jak sąsiad. Ich dom powinien mieć indywidualny, oryginalny charakter, robić dobre wrażenie i w pozytywny sposób uzupełniać krajobraz, w jakim przyszło mu powstać.

Właśnie takie domy znalazłem przeglądając twoje portfolio. A do których swoich projektów masz największy sentyment?

Mam kilka ulubionych realizacji. Na pewno Wielorodzinne Wille Miejskie z Klinkieru przy Ryżowej 4 w Warszawie, które zostały zainspirowane przedwojennymi domami z cegły w Starych Włochach. Z pewnością Dom RB23 w Magdalence – to kameralny budynek o charakterze współczesnej butikowej rezydencji.

Dom RB23 w Magdalence

Kolejne, które mogę wskazać to zespół domów jednorodzinnych Rubra w Straszynie pod Gdańskiem, które wpisaliśmy kaskadowo w opadający teren. Bardzo lubię osiedle kamiennych domów jednorodzinnych Monolit w Straszynie, gdzie inspiracją stały się lodowe torosy na Bałtyku. Domy z elewacjami i dachami obłożonymi szarym kamieniem posadowione zostały na skraju prehistorycznej skarpy porośniętej 300-letnimi dębami. Robią niezwykłe wrażenie.

Mam też sentyment do domu D40 w podwarszawskim Józefosławiu czy P54 w Starych Włochach. Ten ostatni projekt cenię za architektoniczną szczerość i bezkompromisowość. Czarna bryła pośród festynu eklektycznych, kolorowych elewacji w sąsiedztwie… To prawdziwy czuły barbarzyńca w Mieście-Ogrodzie Włochy!

Osiedle Monolit
Dom D40

Dobrze zaprojektowany dom będzie dobrze wyglądać nawet za dziesiątki lat. Masz na to jakiś sposób? Jak projektować, by nie ulegać chwilowym trendom w architekturze?

To trudne pytanie. Myślę, że nie warto kopiować rozwiązań z części świata, gdzie panuje inny, specyficzny dla tamtego regionu kod kulturowy czy inne warunki klimatyczne. Nie warto “sklejać” domu z wielu różnych elewacji. Należy zawierzyć własnej intuicji. Zbierać doświadczenia i wyciągać wnioski ze zrealizowanych inwestycji. Warto się konsultować, poddawać w wątpliwość własne rozwiązania i umieć o tym rozmawiać. To jest niełatwe dla kogoś, kto wykonuje autorski zawód, ale jest niezbędne w procesie twórczym.

Za każdym razem pracuję nad projektem domu do momentu, aż uznam, że jest skończony. Skończony, czyli kiedy dalsza próba ulepszenia jego struktury przez odjęcie czy dodanie czegokolwiek wydaje się niepotrzebna. Proces tworzenia koncepcji budynku traktuję bardzo osobiście. Czasem trwa to dwa tygodnie, a czasem o wiele dłużej. W przeważającej ilości projektów sam ponoszę odpowiedzialność za to, jak ostatecznie będzie wyglądał budynek. Mam to wielkie szczęście, że inwestorzy w większości przypadków podzielają moją wizję architektury, a to pozwala na konstruktywną współpracę. Taka kooperacja z inwestorem pozwala na ulepszenie projektu i nadanie mu większej ilości niepowtarzalnych cech. Dlatego bardzo rzadko myślę o swoim zawodzie jak o pracy. Zdecydowanie bliżej mi do tego, żeby nazywać zawód swoją pasją. Może to jest właśnie receptą na dobrze zaprojektowany dom?

Dziękuję za rozmowę!

Więcej projektów Pawła Lisa znajdziecie w naszych artykułach tutaj:


NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

REZYDENCJA BUTIKOWA, RB23 – ZDOBYWCA SILVER A’ DESIGN AWARD IN ARCHITEKTURE 2022-2023 w kategorii Architecture, Building and Structure w konkursie A’ Design Award & Competition.

M8. PRZEBUDOWA – W TOP 10 NAJPIĘKNIEJSZYCH DOMÓW W POLSCE 2023- WHITE MAD

REZYDENCJA D40 – W TOP 10 NAJCIEKAWSZYCH DOMÓW W POLSCE 2021-ARCHINEA/ONET

REZYDENCJA D40 – JEDEN Z NAJLEPSZYCH DOMÓW W POLSCE 2021 -F5 DESIGN

DOM Z GRAFITU P54 – JEDEN Z NAJLEPSZYCH DOMÓW W POLSCE 2021 -F5 DESIGN

REZYDENCJA BUTIKOWA, RB23 – W TOP 10 NAJCIEKAWSZYCH DOMÓW W POLSCE 2020 . -ARCHINEA/ONET

REZYDENCJA BUTIKOWA, RB23 – W TOP 10 NAJLEPSZYCH DOMÓW W POLSCE 2020. -F5 DESIGN

DOM KOSTKA – Najlepsza Przebudowa Roku 2015. – Murator

Biuro w 2015 uzyskało status EKSPERTA MURATORA w dziedzinie remontu i przebudowy domu.

BIAŁY PAWILON W OPYPACH – W TOP 10 NAJLEPSZYCH DOMÓW W POLSCE 2015-BRYŁA. PL

źródło: Paweł Lis Architekci (www.pawellis.pl)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura w Polsce | Modernizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Projekt domu jednorodzinnego, który Paweł Lis wykonał dla siebie: