Inwestowanie w LEGO bardziej opłacalne niż inwestowanie w złoto. Ciekawe wnioski ekonomistów!

Inwestowanie w LEGO – brzmi dość dziwnie, jednak jak pokazują wyniki badań naukowców z Wyższej Szkoły Ekonomii w Moskwie (HSE) słynne duńskie klocki mogą okazać się lepszą lokatą kapitału niż na przykład złoto. Dlaczego? Już tłumaczymy!

Każdy, kto myśli, że klocki LEGO to tylko zabawki dla dzieci jest w błędzie. Nowe badanie przeprowadzone przez ekonomistów z Wyższej Szkoły Ekonomii w Moskwie (HSE) wskazuje, że inwestowanie w te plastikowe klocki od duńskiego koncernu LEGO przyniesie większe zyski, niż gdybyś te same pieniądze ulokował w złocie. Niewiarygodne? A jednak! Według naukowców z Wyższej Szkoły Ekonomii (HSE) w Moskwie, wartość wycofanych użytku zestawów LEGO rośnie o co najmniej 11% rocznie, co jest wartością znacznie wyższą niż średnie zyski ze złota, czy akcji dużych firm. 


Badania, którymi kierowała profesor Victoria Dobrynskaya we współpracy z grupą badaczy z uniwersytetu HSE  badała zyski finansowe z tzw. aktywów alternatywnych takich jak kolekcjonerskie zabawki. Swoje badana oparła na przykładzie klocków LEGO. Kultowe zabawki malejącej podaży i wysokiej wartości kolekcjonerskiej wydają się przynosić wysokie zyski na rynku wtórnym.

“Analizując ceny 2 322 zestawów LEGO z lat 1987-2015, zespół stwierdził, żeśrednie zwroty z tych zestawów wynoszą 10-11% rocznie (a nawet więcej, jeśli nowy zestaw został zakupiony na rynku pierwotnym z rabatem), czyli więcej niż przynoszą akcje, obligacje, złoto i wiele przedmiotów kolekcjonerskich, takich jak znaczki czy drogie wina” – mówi profesor Victoria Dobrynskaya, przekonując, że inwestowanie w LEGO to dobry pomysł 

W badaniu zauważono również, że istnieje duże zróżnicowanie jeśli chodzi o wartość zwrotu z inwestycji. Wartości te wahają się od50% do +600% skali roku, przy czym ceny zestawów zazwyczaj rosną dwa lub trzy lata po ich wycofaniu z rynku. Ponadto, zdaniem badaczy, stawki małych lub bardzo dużych zestawów będą rosły szybciej niż średnich.

Zestawy, które odnotowują największy wzrost wartości na rynku wtórnym, to zestawy tematyczne, związane ze słynną architekturą, popularnymi serialami i filmami lub świętami. W rzeczywistości do najdroższych zestawów należą zestaw “Sokół Millenium”, “Gwiazda Śmierci II” i “Imperialny Gwiezdny Niszczyciel”,  “Kawiarnia na rogu” z serialu Przyjaciele, czy zestaw “Taj Mahal”.

 

Lubicie LEGO? My uwielbiamy! Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, przeczytaj również: 
R2-D2 Z KLOCKÓW LEGO. NOWY ZESTAW MA 2314 ELEMENTÓW! 
-POWSTAŁY PIERWSZE KLOCKI LEGO Z ODZYSKANYCH BUTELEK. 
-LAMBORGHINI Z LEGO W SKALI 1:1. ZESTAW SKŁADA SIĘ Z 400.000 ELEMENTÓW! 

-OBRAZ VAN GOGH’A Z KLOCKÓW LEGO. ZESTAW MA 1552 ELEMENTÓW!
-LEGO BOTANICAL. EKOLOGICZNA KOLEKCJA DLA MIŁOŚNIKÓW ROŚLIN I KWIATÓW
-KOLOSEUM Z LEGO. TO NAJWIĘKSZY ZESTAW LEGO W HISTORII! 
-LEGO REZYGNUJE Z FOLIOWYCH OPAKOWAŃ. ZASTĄPI JE PAPIER!
-IKEA I LEGO ŁĄCZĄ SIŁY. POWSTAŁY PUDEŁKA, IDEALNE DO BUDOWY DOMKÓW
-KASK, JAK Z KLOCKÓW LEGO. ŚWIETNIE WYGLĄDA I CHRONI ŻYCIE!

Czytaj też: Dania | LEGO | Plastik | whiteMAD na Instagramie  | Kultura

źródło: lego.com