Towarowa 22 w Warszawie. Rusza spektakularna inwestycja zaprojektowana przez BIG

Towarowa 22 w Warszawie to obecnie wielki plac, na którym trwa rozbiórka. Już za kilka lat, w miejscu obecnego centrum handlowego, które od lat szpeciło miejski krajobraz ma powstać tętniący życiem kwartał miasta, zaprojektowany przez słynne biuro BIG Architects. Projekt zapowiada się spektakularnie – jeśli wizualizacje nie kłamią, Warszawa wzbogaci się w niezwykła przestrzeń, która – naszym zdaniem – genialnie dopełni rozbudowujące się centrum biznesowe powstające na Woli. 

Centrum handlowe Jupiter przy Towarowej 22 – trwa rozbiórka!

Na działce przy ulicy Towarowej 22 w Warszawie o powierzchni 6,5 ha mieściła się w przeszłości drukarnia Dom Słowa Polskiego. Obecnie znajduje się tam centrum handlowe Jupiter, które od kilku dni jest wyburzane. Przedstawiciele Echo Investment potwierdzili, że prace rozbiórkowe mające miejsce na terenie centrum handlowego Jupiter związane są z planowaną inwestycją nowoczesnego kompleksu mixed-use. Przedstawiciele dewelopera potwierdzili również, że projekt będzie realizowany według projektu pracowni Big Architects.


Towarowa 22 w Warszawie od BIG Architects jak samodzielna dzielnica

Projekt Towarowej 22 powstał w wyniku pogłębionej analizy historycznych i urbanistycznych aspektów tej części Warszawy. Biuro BIG proponuje, aby powstały tutaj nowe budynki, które ułożone zostaną na siatce przypominającą piesze ulice historycznej Warszawy. Towarowa 22 ma tętnić życiem, dlatego w parterze znajdzie się wiele powierzchni do handlu i usług. Wyżej powstaną mieszkania i przestrzenie biurowce, zaś sercem całej inwestycji będzie park. 

Towarowa 22 będzie także adresem dla kultury. Siedzibę ulokuje tu jeden z warszawskich teatrów, a także jedyne w Polsce kino festiwalowe, zaprojektowane na potrzeby premier czy innych dużych wydarzeń kulturalnych. Żeby sprostać historii miejsca, architekci BIG chcą wkomponować modernistyczny pawilon Domu Słowa Polskiego do sieci połączonych ogrodów i przestrzeni publicznej.

Projektując Towarową 22, która znajduje się w samym sercu dzielnicy Wola, czerpaliśmy z bogatej historii kulturalnej Warszawy. Chcemy stworzyć współczesną społeczność, która przenosi wartości w przyszłość. Kompilacja pomysłów, które są zorientowane na przestrzeń publiczną i otwarte parki, z miejscami, w których w przyszłości będzie się pracowało i mieszkało, to połączenie najlepszych aspektów żywej i aktywnej miejskiej przestrzeni – mówi Bjarke Ingels, założyciel i partner kreatywny BIG.

Centralną częścią nowej Towarowej 22 będzie odtworzony plac Kazimierza Wielkiego. Ozdobi go wyremontowany pawilon Domu Słowa Polskiego z charakterystycznymi świetlikami i spiralnymi klatkami schodowymi, które są przykładem świetnej, modernistycznej architektury lat 50. Wokół placu powstaną budynki o różnej wysokości i funkcjach. Koncepcja architektów BIG zakłada również stworzenie sieci pieszych uliczek, dzięki którym projekt połączy się z resztą miasta. Najbardziej imponująca będzie odtworzona ulica Wronia: przykryta szklanym dachem, stanie się przestrzenią otwartą dla przechodniów, wypełnioną knajpkami i restauracjami.

Echo Investment będzie współinwestorem komercyjnej części tego terenu, mając 30% udziałów w spółce celowej. Ponadto spółka stanie się samodzielnym właścicielem części mieszkaniowej, a także deweloperem całej inwestycji.


Projekty BIG Architects w Polsce i na świecie

BIG Architects to uznana w świecie pracownia architektoniczna założona przez Bjarke Ingelsa. Jest znana z nowatorskich i spektakularnych projektów, które realizowane są na całym świecie: od Ameryki Północnej, przez Zachodnią Europę, po Azję. Do jej najbardziej znanych projektów zaliczają się m.in. budynek Lego House w duńskim Billund, VIA 57 West i 2 World Trade Center w Nowym Jorku, Europa City w Paryżu, siedziby Google w Kalifornii i Londynie czy 8 House i park Superkilen w Kopenhadze. Do tej listy dołącza pierwszy projekt w Europie Środkowo-Wschodniej: miejski kwartał pomiędzy ulicami Towarową, Pańską i Miedzianą w Warszawie będzie pierwszą realizacją pracowni BIG w Polsce. Właścicielami projektu Towarowa 22 są EPP i Echo Investment.

Więcej publikacji na temat BIG Architects znajdziecie tutaj: 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Wieżowiec | Ciekawostki | Metamorfoza | Polecane